Ekonomik Durum Algılaması Göstergesi Kasım ayında Avrupa Birliği ve Euro bölgelerinde, tüketicilerin korudukları ihtiyatlı tavırlarına karşın yükselişini sürdürdü. Avrupa ülkeleri arasında Ekonomik Durum Algılaması Göstergesi yedi aylık yükselişini Kasım ayında da sürdürerek ekonomik açıdan olumlu sinyal vermeye devam etti.

Avrupa Birliği Ekonomik ve Mali İlişkiler Direktörlüğü’nden yapılan açıklamaya göre, Ekonomik Durum Algılaması Göstergesi (Economic Sentiment Indicator - ESI) Kasım ayında AB’de 1.9 puan yükselerek 87.9’a yükseldi. Gösterge Euro bölgesinde ise 2.7 puan yükselerek 88.8 olarak ölçüldü. Gösterge her iki bölgede de Mart ayından bu yana devam eden yükselişini sürdürdü. Yine de göstergenin hala uzun vadeli ortalamanın oldukça altında seyrettiği belirtildi. Gösterge iş kesiminin ekonominin geleceğine ilişkin beklentilerinin yönünü ortaya koyuyor.

-ÜLKELER EKONOMİK DURUM ALGILAMASINDA GENEL İYİLEŞME RAPOR EDİYOR-

AB’ye üye devletlerin büyük bölümünün ekonomik durum algılamasında “genel bir iyileşme” rapor ettikleri de kaydedildi. ESI en keskin şekilde Hollanda’da (6.3) yükseldi. Hollanda’daki artışı Polonya (2.9), İtalya (2.5), Fransa (2.2), Almanya (1.7) ve İspanya (1.4) izledi. İngiltere’de ise aksine ekonomideki güven duygusunu ölçen gösterge 2.9 ile önemli bir düşüşü ortaya koydu.

(ANKA)