Alman otomotiv grubu Daimler (Mercedes-Benz), Arjantin'de askeri cunta döneminde kaçırılıp işkence gören eski bir sendika görevlisinin, Mercedes Benz'e cuntayla işbirliği yaptığı yönündeki suçlamalarını reddetti.

 

Arjantin'de askeri cunta döneminde kaçırılıp işkence gören Hector Ratto adlı eski sendika görevlisi, Mercedes Benz'i cuntayla işbirliği yapmakla suçlamıştı.

Adını açıklamak istemeyen Daimler'in bir sözcüsü AFP'ye yaptığı açıklamada, "2003'ten bu yana, Mercedes'in Arjantin'i 1976-1983 yılları arasında yöneten askeri cuntayla işbirliği içinde olduğu iddialarıyla ilgili bağımsız bilirkişi incelemesi yürüttük" dedi.

Sözcü, "Bütün iddiaları araştırdık ve bilirkişi raporuna göre işbirliği iddiaları temelsizdir" diye konuştu.

Arjantin'in başkenti Buenos Aires'in kuzeybatı banliyösünde bulunan ve cunta döneminde işkence ve tutukevi işlevi gören Campo de Mayo adlı kışlanın eski yöneticilerinin duruşmasında, Hector Ratto yargıçlara, Arjantin'de yatırım yapan Mercedes Benz'in yöneticilerinin, sendikacıların adreslerini cuntaya bildirdiğini iddia etmişti.

Arjantin'i yöneten askeri cunta döneminde Mercedes'te çalışan 14 delegenin kaybolduğu belirtiliyor.

Daha çok, Arjantin'i 1982-1983 yıllarında yöneten son diktatör emekli general Reynaldo Bignone'i hedef alan duruşmada, aralarında kaybolan 14 sendikacıyla ilgili belgesel yapan Alman gazeteci Gabriela Weber'in de bulunduğu diğer tanıklar da Mercedes ile Arjantin cuntası arasındaki "açık ilişkileri" doğrulamıştı.