Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, önümüzdeki dönemde gerek faizin bu seviyesi dikkate alındığında, gerek dış talepteki toparlanmayla birlikte Türkiye ekonomisinin hızlı bir şekilde toparlanacağını ve bu toparlanmanın kalıcı olacağını düşündüğünü belirtti.

 

Active Academy tarafından düzenlenen ''2. Uluslararası Altın Zirvesi''ne İstanbul'daki yoğun sis nedeniyle gelemeyen Şimşek, zirvenin açılışına telekonferans yöntemiyle katılarak yaptığı konuşmada, Türkiye'nin, dünyanın önde gelen kuyumculuk sektörüne sahip olmasının yanı sıra finans sektörünün bu alanı bir fırsat olarak görerek, çeşitli enstrümanlarla yatırımcıları olanaklar sunduğunu dile getirdi.

Türkiye'nin altın, mücevher ihracatında dünyada ikinci sırasında yer aldığını hatırlatan Şimşek, son yıllarda atılım içine giren sektörde, birkaç çalışanla birkaç kilo altın işleyen firmaların yerini, yüzlerce çalışanla, tonlarca altın işleyen firmaların aldığını söyledi.

Şimşek, kuyumculuk sektöründeki ihracat ve ithalat rakamlarına değinirken, şunları kaydetti:

''2008 yılı ihracat rakamı 1,5 milyar dolara ulaşmıştır. Bavul ticareti ve yurt içinde turistlere yapılan mücevher satışıyla bu rakamın 2,5-3 milyar dolara ulaştığı tahmin edilmektedir. Türk altın ve mücevherat ürünleri 140'ın üzerinde ülkeye ihraç edilmektedir. Ancak hem iç piyasada, hem dış piyasada yaşanan dağılma sonucu, kayıtlı 1,5 milyar dolarlık ihracatın, bu yıl 1 milyar dolara düşmesi, bavul ticareti ve yurt içinde turistlere yapılan mücevher satışıyla birlikte, toplam satış rakamının 2 milyar doların altında kalması beklenmektedir.''

Bu yıl krizin ortaya çıkardığı hurda altın arzı sayesinde, kuyumcularda bozdurulan altınların külçe haline dönüştürülerek, Türkiye'den ihraç edildiğini anlatan Şimşek, özellikle petrol ve doğal gaz zengini ülkelerden gelen büyük siparişler sayesinde bu alanda önemli gelişmeler yaşandığını, ABD ve Asya'nın halen en büyük ihracat pazarları olmasına rağmen, özellikle Kafkasya ve Asya pazarının gözde ihracat rotası haline geldiğine dikkati çekti.

''RİCAM, KAYIT İÇİNE GİRME KONUSUNDA ÇABA SARF ETMENİZ''

Bakan Şimşek, kuyumculuk sektörüyle ilgili olarak üzerlerine düşenler konusunda azami gayreti gösterdiklerini, bundan sonra da göstermeye çalışacaklarını ifade ederek, bu konuda yapılanlara ilişkin bilgi verdi.

Katılımcıların, Maliye Bakanlığından beklentilerini bildiğini ifade eden Şimşek, ''Ancak sizlerden bir ricam kayıt içine girme konusunda her zamankinden daha fazla çaba sarf etmeniz. Sizlerin de yoğun gayretiyle sektördeki sorunları en kısa zamanda aşacağımıza inancım tamdır'' dedi.

Şimşek, yastık altında bulunan altın kaynağının, bankacılık sistemi harekete geçirilerek, ekonomiye kazandırılmasının, Türkiye açısından önemli olduğunu belirterek, bu konuda kuyumculuk ve finans sektörü temsilcilerinin atacağı adımlar bulunduğunu, bu şekilde tasarruf mekanizmalarının harekete geçirilerek, Türkiye'nin büyümesine kaynak tesis edilecek adımların atılmasının önemli olduğunu söyledi.

''ORTA VADEYE İLİŞKİN İYİMSERLİĞİMİ KORUYORUM''

Maliye Bakanı Şimşek, son 1-2 aydır, gerek Türkiye'de gerek dünyada toparlanmaya ilişkin güçlü sinyaller alındığını hatırlatarak, Türkiye ekonomisinin diğer ülkelere oranla daha güçlü kılacak avantajları bulunduğuna, özellikle bankacılık sektörünün sağlamlığının önemine dikkati çekti.

Gerek özel tüketim gerekse yatırımların finansmanında bankacılık sektörünün sağlam ve sağlıklı yapısının önemli olduğunu vurgulayan Şimşek, ''Dolayısıyla önümüzdeki dönemde bankacılık sektörünün, reel ekonomiyi daha ciddi bir şekilde destekleyeceği bir döneme gireceğiz'' dedi.

Şimşek, önceki krize oranla farklı bir Türkiye ekonomisiyle karşı karşı bulunulduğunu, yakın tarihin en düşük faizlerinin söz konusu olduğunu kaydederek, ''Düşük faizler de zamanla, özellikle hane halkının borçlanmasını daha rahat bir şekilde yapmasına imkan sağlayacaktır. Dolayısıyla önümüzdeki döneme baktığımız zaman gerek bankacılık sektörünün sağlam olması, gerekse enflasyon ve faizler konusunda elde ettiğimiz kazanımlar, Türkiye ekonomisini güçlü bir şekilde destekleyecektir'' diye konuştu.

Orta vadeli programı açıkladıklarını hatırlatan Şimşek, ''Bizim amacımız faizdeki bu tek haneli seviyeyi kalıcı hale getirmek'' dedi.

Şimşek, şu görüşleri dile getirdi:

''Önümüzdeki dönemde gerek faizin bu seviyesi dikkate alındığında, gerek dış talepteki toparlanmayla birlikte Türkiye ekonomisinin hızlı bir şekilde toparlanacağını ve bu toparlanmanın kalıcı olacağını düşünüyorum. Çünkü Türkiye ekonomisinin temelleri sağlamdır. Önümüzdeki dönemde başlangıçta stoklardaki toparlanma, daha sonra özel tüketimde ve özel yatırımlardaki toparlanma ile Türkiye ekonomisi zamanla potansiyel büyümesine ulaşacaktır. Bu nedenle orta vadeye ilişkin iyimserliğimi koruyorum.''

Altının menkul kıymet haline getirilmesi, altına dayalı türev araçlarının geliştirilmesi ve fon yönetim tekniklerinin etkin kullanımının sağlanmasının sektör açısından önemine işaret eden Şimşek, bu konudaki çabaları her zaman için destekleyeceklerini bildirdi.