Lehman Brothers International'da dondurulan 35 milyar dolar değerindeki hedge fon varlıklarından 11 milyar dolarlık kısım, fon yöneticilerine iade edilebilecek.

 

ABD'de Lehman Brothers Holdings'in  geçen yıl Eylül ayında iflas başvurusu yapmasının ardından yatırım bankasının Avrupa'daki birimi Lehman Brothers International'da (LBIE) dondurulan 35 milyar dolar  değerindeki hedge fon varlıklarından 11 milyar dolarlık  kısmının, yeterli sayıda şirketin yeni bir planı onaylaması halinde fon yöneticilerine  iade edilebileceği bildirildi.

LBIE'nin tasfiyesi için görevlendirilen PricewaterhouseCoopers (PWC) dün, hedge fonların LBIE vesayetinde bulunan varlıkları kurtarmasına izin veren bir plan açıkladı.

Tasarıya göre, söz konusu ödemenin yapılabilmesi için Lehman müşterilerinin yüzde 90'ının onayı gerekiyor. Oylama için tarafların 29  Aralık'a kadar süresi var.

PWC ortağı Steven Pearson, yaptığı yazılı açıklamada, "Bu anlaşma üzerindeki görüşmeler altı aydır devam ediyor ve şimdi 11 milyar dolar dolayında bir varlığın hak sahiplerine geri ödenmesine imkan verecek" dedi.

Merkezi New York'ta bulunan Lehman Borthers geçen yıl Eylül'de iflas başvurusu yaptığı sırada yüzlerce hedge fona ait 35 milyar dolar  değerinde varlık, iflas sürecinde dondurulmuştu.