ABD ekonomisinin 3. çeyrek büyümesi yüzde 2,8 olarak revize edildi.

 

Ticaret Bakanlığı, ABD ekonomisine ilişkin verileri revize ederek, daha önce temmuz-eylül döneminde yüzde 3,5 olarak açıkladığı büyüme rakamını yüzde 2,8'e çekti.

ABD ekonomisinin 4 çeyrek üst üste daraldıktan sonra 3. çeyrekte büyümesi olumlu olarak değerlendirilirken, bugün yapılan revizyonla, büyümenin oldukça yavaş bir seyir izleyeceği endişesi doğdu.

Amerikan Merkez Bankası (Fed) yetkilileri ve ekonomistler, 1930'lardan bu yanaki en kötü resesyonun muhtemelen sona erdiğini, ancak ekonominin sağlıklı yapısına dönmesinin zaman alacağını vurguluyor.

ABD'de büyüme rakamları, yüzde 10,2 ile rekor seviyelere yükselen işsizlik oranlarının hızla düşürülmesi konusunda istenilen gücü sergileyemiyor. Ülkede, işsizlik oranı 2. Dünya Savaşı'ndan bu yana ikinci kez bu seviyelere kadar yükseldi.

Bazı ekonomistler, içinde bulunulan çeyrekte ekonominin yüzde 2,5 civarında büyüyeceğini, bazıları da yılbaşı öncesi satışlar nedeniyle büyümenin yüzde 3'lere çıkabileceğini tahmin ederken, birçoğu da ekonomideki büyümenin gelecek yıl zayıflayacağını tahmin ediyor.

AA