CEO’sunun “Tanrı’nın işini yapıyoruz” sözleri eleştirilere neden olan Goldman Sachs, çalışanlarına toplam 20 milyar dolar prim dağıtmaya hazırlanırken bu kez de hissedarların oklarını üstüne çekti.

 

Yatırım bankası Goldman Sachs’ın hissedarları, çalışanlarına yüksek prim dağıtmaya hazırlanan bankaya ‘Açgözlü olma, kazandığını bizimle de paylaş’ uyarısında bulundu.

Geçen hafta, çok bol kredi dağıtarak küresel krizde rol oynadığı gerekçesiyle resmi olarak ‘özür dileyen’ Goldman Sachs, şimdi de hissedarlarıyla karşı karşıya geldi.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre, son çeyrekte net kârını dörde katlayan Goldman Sachs, çalışanlarına bu yıl sonunda 20 milyar dolara yakın prim dağıtmaya hazırlanıyor. Bu haber, bankanın büyük hissedarlarını da harekete geçirdi.

Net Geliri 3 Milyar Dolar

Banka hissedarları, büyük bir çıkış yaşayan Goldman Sachs’ın kendilerine daha bonkör davranması gerektiğini belirterek primlerden pay istedi. Küresel kriz sırasında ABD hükümetinden aldığı 10 milyar dolar borcu temizleyen Goldman Sachs’ın son çeyrekteki net geliri 3 milyar doları geçti.

Hissedarlar, Goldman Sachs’ın işe aldığı geçici çalışanlar ve danışmanlarla birlikte personel sayısını şişirmesinden de şikâyetçi. Bankanın böylece dağıttığı yüksek primi bir nebze olsun saklamaya çalıştığı iddia ediliyor.

Yeni elemanlarla birlikte, Goldman Sachs çalışanlarının 2009 yılında kazanacağı prim kişi başına ortalama 717 bin doları bulacak. Geçici çalışanlar ve danışmanlar hariç prim ise kişi başı 775 bin dolar.

Primler Eskiye Döndü

ABD’de bürokratlar ve siyasiler arasında bankacıların aldığı yüksek primlerin kriz öncesi seviyelere tırmandığı endişesi yayılıyor. Banka hissedarlarının haklarını savunan lobiler de bu ödemelerin dikkatle incelenmesi çağrısı yapıyor.

Yüksek primlerin bankacıları riskli yatırımlara yönelttiği endişesiyle dünyanın en büyük ekonomilerinin liderlerinin bir araya getiren G20 toplantılarında bankaların kısa dönemli kârlar yerine uzun dönemli performansa göre prim dağıtması üzerinde görüşbirliğine varılmıştı.

Goldman Sachs CEO’su Lloyd Blankfein, kısa bir süre önce verdiği röportajda son dönemde küresel krizin nedeniyle bankaların üzerine çok gidildiğini ve banka yöneticilerine verilen maaşlar nedeniyle çok fazla eleştiri aldıklarını söylemişti.

Bu eleştirileri fazla bulduğunu belirten Blankfein işlerinin sosyal bir sorumluluk olduğunu ve hatta “Tanrı’nın işini” yaptıklarını söylemişti. Daha sonra bir açıklama daha yapan Blankfein, bu sözleri şaka yollu söylediğini belirterek özür dilemişti.