ABD'li çikolata devi İtalyan rakibi Ferrero ile birlikte İngiliz çikolata üreticisi Cadbury'ye ortak bir teklif sunmak için görüşmeler yapıyor.

 

The Wall Street Journal gazetisinde dün yayımlanan habere göre teklif hayata geçirilirse dünyanın ikinci büyük gıda firması Kraft'ın eylül ayında yaptığı ancak reddedildiği 16.7 milyar dolarlık tekliften bu yana şirket için yapılan ilk teklif olacak.

Kraft'a Dev Rakip Olacak

Hershey ve Ferrero yöneticileri arasında bu konu ile ilgili olarak son bir kaç haftadır yoğun bir görüşme trafiği yaşanıyor. Bu şirketlere yakın kaynaklar Hershey yetkililerin anlaşmayı tamamlama konusunda çok istekli olduklarını belirtiyor. Bununla birlikte teklifin yapılıp yapılmayacağı henüz netlik kazanmış değil. Görüşmeler ilk safhalarda ve mali detaylar konuşulmuyor. Tartışmaların odak noktasını ise Cadbury'nin kârlı ciklet ve şekerleme birimlerini kimin kontrol edeceği oluşturuyor. Ancak salı günü teklif görüşmeleri iddiaları duyulunca Cadbury hisseleri 52 dolar seviyelerinden 54 doların üzerine çıktı.

Ortak anlaşma dev rakip Kraft'a karşı rekabette avantaj sağlayacak. Nutella ve Tic Tac gibi markaların üreticisi olan Ferrero geçen yıl 8 milyar 900 milyon dolarlık satış yaptı. Hershey de geçen yıl 5 milyar 130 milyon dolar gelir elde etti. Cadbury'yi kontrol edecek şirket onun uluslararası kuvvetli pozisyonundan faydalanacak. Ayrıca Avrupa birimlerinde maliyet kesintisi fırsatları doğacak.

Kent ve Intergum'a Ortak

60 ülkede 46 binden fazla çalışanıyla faaliyet gösteren Cadbury, Türkiye'deki gıda ve şekerleme üreticileri Kent ve Intergum'da pay sahibi. Geçen yıl 8.8 milyar dolarlık satış yapan Cadbury, Kraft'ın teklifini reddederken gerekçe olarak teklif edilen miktarın şirketin değerinin altında olmasını göstermişti. Kraft ise kararlı olduğunu vurgulamış ve Cadbury'nin yönetim kurulunun destekleyebileceği ticari bir faaliyet olanağı araştırmayı sürdüreceğini bildirmişti.

Teklif sonrasında Cadbury hisselerinde yüzde 41'e varan yükseliş gözlenirken, borsalar da bu tekliften olumlu etkilenmişti. Uzmanlar Kraft'ın teklifinin kabul edilmesi durumunda şekerleme ve hızlı gıda sektöründe yıllık geliri 50 milyar doları bulan bir dünya devinin doğacağını belirtmişlerdi.

ABD'li şekerleme devi Mars geçen yıl nisan ayında dünyanın en büyük ciklet üreticisi olan Wrigley Junior'u 23 milyar dolara satın almıştı. Bu girişimin küresel şekerleme sektöründeki birleşme ve satın alma faliyetlerini hızlandıracağı belirtilmişti. Hershey ve Cadbury Scchweppes de bir kaç yıldır birleşme görüşmeleri sürdürüyorlardı.