ABD ve Çin arasında hafta sonunda Asya Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesi sırasında döviz kurları konusunda yaşanan tartışmaları ABD Başkanı Barack Obama'nın Çin'de bu konuda yapacağı görüşmelerin çok hassas olacağına işaret ediyor.

Anlaşmazlık, "pazar kaynaklı döviz kurları" ile ilgili referansın Singapur'da hafta sonunda tamamlanan zirve sonunda yayımlanan bildiriden çıkarılması ile iyice su yüzüne çıktı. APEC delegasyonundan bir yetkili, ABD ve Çin'in kullanılacak ifade üzerinde anlaşamadıklarını söyledi.

Obama'nın Çin'e yaptığı ilk ziyarette, ABD'nin çeşitli Çin malı ürünlere vergi koyması ve yuanın güçlendirilmesi konusunda Beijing'e giderek daha çok baskı yapılıyor olmasının görüşmelerin olası gerginlik konuları olması bekleniyor.

Bu durum, Çin Merkez Bankası'nın geçen hafta yaptığı yazılı açıklamada yuanın güçlendirilmesine yeşil ışık yakar görünmesine rağmen, yatırımcıların yuan pozisyonlarını belirlerken dikkatli olmaları gereğini de vurguluyor.

Obama hafta sonunda yaptığı açıklamalarda, Çin'in sınırlamak değil, bu ülkeyle diyalogu derinleştirmek istediğini söylemişti. Ekonomik gücü giderek büyüyen Çin'in gelecek yılda, dünyanın ikinci büyük ekonomisi unvanını Japonya'dan alması bekleniyor.

Ancak 21. yüzyılın en önemli ilişkisi olarak tanımlanan ABD-Çin ilişkilerinin, yuandan ticari gerginliklere ve insan haklarına kadar çok sayıda sorun nedeniyle ile karmaşık bir hal alabileceği belirtiliyor.

Washington'daki Heritage Foundation'dan Derek Scissors, "Ticaret konusunda ABD-Çin ilişkileri şu anda zor bir dönemde" dedi.