Son yıllarda yurt dışı pazarlara ürünleri ile girerek önemli siparişler alan Makina ve Kimya Endüstrisi Kurumu (MKEK), savunma çevrelerinin ''çok zor pazar'' olarak tanımladığı ABD'ye de ihracat yapacak.

 

2008 yılı sonunda ATI firması ile sözleşme yaparak bu ülkeye 5.56 mm ve 7.62 mm fişekler ile giriş yapan MKEK Genel Müdürlüğü Amerika Birleşik Devletlerine bu kez av tüfeği ihraç edecek.

ABD'de iç pazarındaki payını arttırmayı hedefleyen MKEK Genel Müdürlüğünun bu ülkeye yaptığı açılım çerçevesinde, av tüfeği modellerinin ATF onayları alındığı, bu yıl sonu itibariyle uzun soluklu bir anlaşma çerçevesinde ABD sivil pazarına arzına başlandığı bildirildi.

Halen tanıtım ve bilgilendirme amacıyla ABD'de bulunan MKEK ürünlerine yönelik modellere büyük ilgi gösterildiği ve bu ilgi sonucu, önemli miktarlarda ön sipariş alınarak üretime geçildiği bildirildi.

2010 yılında toplam ihracatını 50 milyon dolar düzeyine çıkarmayı planlayan MKEK Genel Müdürlüğü, Uzakdoğu ülkeleri başta olmak üzere dünyanın birçok yerine askeri mühimmat ve malzemesi ihracatı yapıyor.

AA