Dünya Bankası Başkanı Robert Zoellick, Asya ekonomilerinin istikrarı bozacak potansiyel enflasyon dalgasından kaçınmak için para ve döviz kuru politikalarında dikkatli davranmaları gerektiğini söyledi.

 

Singapur'da düzenlenen Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) zirvesinde düzenlenen bir forumda konuşan Zoellick, küresel resesyondan zor da olsa çıkmaya başlayan ABD ve Avrupa ekonomilerinde riskin az olduğunu, ancak Asya'da bölgesel marketlere akan büyük orandaki likiditenin varlık fiyatlarını tehlikeli biçimde artırabileceğini belirtti.

Enflasyonun görülebileceği ya da yatırımların emtia piyasalarına ya da belirli varlık piyasalarına akacağını ifade eden Zoellick, normalde ipuclarını ABD Merkez Bankası'ndan (FED) alan Asya merkez bankalarının, para birimlerinin değerini artıracağı için enflasyonla mücadelede faiz oranlarını artırmada daha fazla gönülsüz olduklarını kaydetti.

Güvenin önemli olduğu bir düzelme safhasında bulunulduğunu vurgulayan Zoellick, "Varlık balonuyla uygun biçimde ilgilenilmezse, o zaman bu durum 2010 yılında güvene zarar verebilir ki 2010 çok kaygılandığım bir yıl" dedi.

ABD dolarının zayıf olması ve Çin para birimi yuan üzerindeki kontroller göz önüne alındığında bu durumun Asya ekonomi planlayıcıları için diğer bir göz korkutucu sorun olmaya devam ettiğini belirten Zoellick, yuanın diğer para birimlerine göre daha rekabet edebilir konumda olduğunu ve bunun diğer ülkelerin para politikasını belirlemesini daha fazla zorlaştırdığını ifade etti.

Zoellick, "Bazı ülkeler kendi paralarının değerini düşük tutmaya ve döviz kurunun değerlenmesini durdurmaya çalışırsa, bu diğer herkese baskı yaratır" diye konuştu