Rusya Federasyonu Başkanı Dimitri Medvedev, ekonomide Sovyet döneminden beri uygulanan modelin artık işe yaramadığını söyledi.

Yıllık ulusa sesleniş konuşmasında reform çağrısı yapan Medvedev, Rus ekonomisinin petrol, doğal gaz ve diğer hammadde ihracatına olan bağımlığını "utanç verici" diye niteledi.

Medvedev bu bağımlılığın başarılı büyümeyi engellediğini kaydetti; yeni, modern sanayiler geliştirilmesi gerektiğini belirtti.

Rus lider, ekonomik krizin sorumluluğunu dış faktörlerde arayamayacaklarını söyledi.

BBC'nin Moskova muhabiri Richard Galpin, Medvedev'in bu sözlerinin selefi ve şimdiki Başbakan Vladimir Putin'e yönelik bir eleştiri olduğunu söylüyor.

Dimitri Medvedev'e göre Rusya'nın petrol ve doğal gaza dayalı bir ekonomiden uzaklaşması ve "yeni, daha yüksek bir medeniyet seviyesine ulaşması" gerekiyor.

Ve bu modernleşmenin de "demokratik kurumlara" dayanması lazım.

Medvedev konuşmasında "Hammaddeye dayalı ilkel bir ekonomi yerine, akıllı bir ekonomi kuracağız. Bilgi, mal ve teknoloji üreteceğiz; insanlar için yararlı mal ve teknolojiler." dedi ve şöyle devam etti.

"Liderlerin herkesin yerine düşünüp karar verdiği demode bir toplum yerine zeki, özgür ve sorumluluk sahibi insanlardan oluşan bir toplum olacağız."

Yeni Bir Güç

Bir milyondan fazla Rus'un işlerini kaybetme tehlikesi ile karşı karşıya olduğunu belirten Medvedev, çözülmesi gereken acil sosyal meseleler olduğunu söyledi.