ABD'de faaliyet gösteren iki ilaç firması Merck Co. Inc. ve Schering Plough birleşme sürecinin tamamlandığı belirtilerek, şirketlerin operasyonlarının birleştirildiği duyuruldu.

 

Konuya ilişkin yapılan yazılı açıklamada, şirket birleşmesinin tamamlanması ile bu oluşumun Amerika'da ''Merck'', Avrupa'da ''MSD'' ismi ile çalışmalarını sürdüreceği kaydedildi.

Yeni MSD'nin, dünyada, reçeteli ilaçlar, aşılar, tüketicilere yönelik sağlık ürünleri ve hayvan sağlığı ürünlerini içeren geniş bir portföye sahip olduğu ifade edilen açıklamada, şirketin, ilaç araştırma ve geliştirmesine yatırım yapmaya devam eden lider konumda küresel bir firma olacağı belirtildi.

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

''Genişleyen ürün portföyü ile insanların hayatlarında fark yaratacak daha güçlü ve daha donanımlı bir yapı ile yoluna devam edecek olan yeni MSD, allerji, aşılar, dermatoloji, diyabet, osteoporoz, oftalmoloji, enfeksiyon hastalıkları, hepatoloji, immunoloji, hiperlipidemi, hipertansiyon, solunum yolu hastalıkları, merkezi sinir sistemi (anestezi, nöroloji, psikiyatri), kadın sağlığı (fertilite ve jinekoloji), onkoloji ve hayvan sağlığı ürünleri dahil geniş bir yelpazede güçlü ürünlerle hekimlere ve hastalara hizmet vermeye devam edecektir''

Birleşmenin, MSD'nin faaliyet gösterdiği reçeteli ilaçlar, aşılar, hayvan sağlığı ve tüketici sağlık ürünleri alanlarındaki konumunu güçlendirdiğini söyleyen Merck Co. Inc. Üst Yöneticisi (CEO) Richard Clark, kritik tedavi kategorilerini kapsayan güçlü bir ürün hattına sahip olduklarını belirtti.

AA