Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) örgütü üyesi ülkeler daha fazla esnek döviz kuru politikası izlenmesi ve istikrarlı büyüme stratejilerini kabul etti.

 

Singapur'da biraraya gelen APEC Maliye Bakanları yaptıkları açıklamada, acil teşvik önlemlerinin küresel resesyonun derinleşmesini önlediğini ve yetkililerin, toparlanma ''hız kazanıncaya'' kadar tedbiri elden bırakmayacaklarını bildirdi.

Üye ülkelerin piyasa odaklı döviz kurları bağlamında fiyat istikrarıyla uyumlu para politikaları izleyeceği belirtilen açıklamada, küresel refah, büyüme ve Asya-Pasifik bölgesinin gelişmesi için serbest ticaret ve yatırımların destekleneceği ve korumacı önlemlerle aktif olarak mücadele edileceği ifade edildi.

Özel talepte sürekli toparlanma sağlanıncaya kadar teşvik çabalarının sürdürüleceği sözü yinelenen açıklamada, kamu sektörü borcunu azaltmaya, teşvik önlemlerini aşamalı olarak azaltmaktan daha fazla ihtiyaç duyulacağı ve bütçe açıklarının azaltılmasına ve ekonomik büyümeyi destekleyecek reformlara gerek olduğu vurgulandı.

APEC toplantısında Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesinin oluşturulmasını ele alan maliye bakanları, aşırı kredi büyümesini önlemek adına finansal denetimin güçlendirilmesi ve düzenlemeler konusunu değerlendirdi. Bakanlar ayrıca, ülkelerin acil harcamaları kıstığı için gelişmekte olan ülkelerde sağlık, eğitim ve emekli maaşlarıyla ilgili güçlü sosyal destek sistemlerinin önemini dile getirdi.

ABD Hazine Bakanı

Bu arada ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, gazetecilere, Asya ekonomilerinin dünyanın toparlanmasına öncülük ettiğini söyledi.

Geithner, ''Asya'nın dünyanın toparlanmasına öncülük ettiğini görüyoruz. Onyıllardır gördüğümüz en kötü resesyondan sonra dünyadaki ülkelerde ve ABD'de yeniden büyümenin başladığını görüyoruz. Çin, toparlanmaya katkıda bulunmada önemli rol oynadı'' diye konuştu.

ABD'nin ihracatının sağlıklı oranda büyüdüğünü söyleyen Geithner, teşvik önlemlerini çekmek için çok erken olduğunu belirtti.

Geithner, ''Finansal sistemimize güveni sürdürmek için güçlü dolara sahip olmamız ABD için çok önemli'' dedi.

ABD Başkanı Barack Obama, Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama ve Çin Devlet Başkanı Hu Jintao, dünya ticaretinin yüzde 40'ından fazlasını oluşturan APEC bölgesinde ticareti desteklemenin görüşüleceği Singapur'daki 14-15 Kasım'da düzenlenecek toplantıya katılacak liderler arasında bulunuyor.

APEC ülkeleri ABD, Japonya, Çin, Avustralya, Brunei, Kanada, Şili, Hong Kong, Endonezya, Malezya, Meksika, Yeni Zelanda, Papua Yeni Gine, Peru, Filipinler, Rusya, Singapur, Güney Kore, Tayvan, Tayland ve Vietnam'dan oluşuyor.

AA