ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, güçlü doların ABD'nin çıkarına olduğunu ve doların küresel finansal sistemdeki önemini bildiklerini söyledi. Geithner, Asya-Pasifik Ekonomik İşbirliği (APEC) toplantısına katılmak için Singapur'a gitmeden önce uğradığı Japonya'da yaptığı açıklamada, ''Güçlü doların, ABD ekonomisinin sağlığı ve ABD için çok önemli olduğuna derinden inanıyorum'' diye konuştu.

ABD'nin ihracatı destekleme çabalarının ''güçlü dolar'' politikasıyla çatışmadığını belirten ve ''bu iki politika arasında herhangi bir çelişki olduğunu düşünmüyorum'' diyen Geithner, doların küresel ekonomide oynadığı önemli rol nedeniyle, ABD'nin, dünyadaki yatırımcılara güven aşılayacak politikaları uygulamak için dolara ''özel bir sorumluluk yüklendiğinin'' farkında olduğunu kaydetti.

Japonya Başbakanı Yukio Hatoyama ve Maliye Bakanı Hirohisa Fujii ile görüşen Geithner, Japonya ve Çin'de, önemli oranda Amerikalı tüketicilere güvenmek yerine iç talebi artırma çabalarından cesaretlendiğini ifade etti.

Hükümetler arasında, daha dengeli, sürdürülebilir büyüme ve küresel resesyona katkıda bulunacak tehlikeli dengesizliklerden kaçınmaya yol açacak politikalar yaratma konusunda yaygın bir uzlaşma olduğunu gördüğünü söyleyen Geithner, küresel ekonomi istikrarlı bir yönde büyüyecekse, bunun Amerikalı tüketiciler tarafından daha az destekleneceğini, büyümenin kaynaklarında bir değişikliğin olması gerektiğini bildirdi.

Küresel ekonominin büyümesine rağmen, hükümetlerin büyümeyi destekleyecek önlemleri çekmesi için çok erken olduğunu kaydeden Geithner, özel tüketimin toparlanmasına yardımcı olmak için halen hükümet desteğine ihtiyaç bulunduğunu söyledi.

Asya turunda ilk durağı Japonya'yı Cuma ve Cumartesi günü ziyaret edecek ABD Başkanı Barack Obama, hafta sonu Singapur'da APEC toplantısına katıldıktan sonra gelecek hafta Çin ve Güney Kore'ye geçecek.

AA