Dünyayı sarsan ekonomik krizin en büyük mağdurlarından General Motors'un, kriz sonrası Amerikan ve Kanada televizyonlarında yayınlanan reklamlarında işlediği, 'yeniden doğuyoruz' teması gerçek oluyor.

 

GM Kanada Başkanı Arturo Elias, şirketin Ontario eyaletine bağlı Ingersoll kentinde bulunan fabrikasına 90 milyon dolarlık yatırım yaptıklarını ve tam kapasite çalışmaya başladıklarını açıkladı. Elias, kriz nedeniyle geçici olarak işten çıkardıkları 555 işçiden 350'sinin geri işe alındığını ve kalan 155 kişinin de önümüzdeki hafta işe çağrılacağını söyledi. Fabrikada Chevrolet Equinox ve GMC Terrain modellerinin üretiminin yapılacağını ifade eden Elias, fabrikada gerçekleştirilen teknoloji yenileme programı ile, kapasitenin yıllık 40 araç artırıldığını ve 220 bine yükseltildiğini belirtti.

GM Kanada'nın kararını değerlendiren Kanada Otomotiv İşçileri Sendikası Başkanı Ken Lewenza, ''Bir bana bir yıl önce bu fabrikanın tekrar tam kapasite ile çalışacağını söyleseydi, 'hayal görüyorsun' derdim. Mutluluğumu anlatacak kelime bulamıyorum, çünkü bu fabrikada çalışan her bir işçi, dışarıda 6-7 kişiye daha iş imkanı açıyor'' dedi.

AA