Hafta sonunda yapılan G-20 maliye bakanları ve merkez bankası başkanları toplantısında, küresel para akışlarının düzenlenmesi konusunda bir karar çıkmaması doların değer kaybetmesine neden oldu.

 

G-20 toplantısından para birimlerindeki hareketlerin düzenlenmesine yönelik bir karar çıkmaması, bu yöndeki çabaların 2010 yılı sonunda bir sonuç vermeyeceği beklentisini doğurdu. Bu durumda gelişen ülke para birimlerine akışın ve merkez bankalarının euro satın alma eğiliminin devam etmesi bekleniyor.

Toplantıdan karar çıkmamasının etkisiyle euro-dolar paritesi 1.4940'a kadar çıktı. Parite Cuma günü 1.4840'ta kapanmıştı.

Altın 1.105 dolarla yeni rekor seviyeye yükseldi. Petrol ise Cuma günü 77 dolara inmişti. Bu sabah 78 doların üzerinde.

Petrol fiyatlarının yükselmesinde Ida Kasırgası'nın Meksika Körfezi'nde ilerlemesi de etkili oldu. Kasırga bugün rafineri bölgesine yaklaşırken şiddetinin hafiflemesi bekleniyor.

Asya Yükseldi

Asya'da endeksler, G-20 toplantısında teşvik uygulamalarına devam edileceği yönünde karar çıkmasının ardından genelde yükseldi.

Endekslerde genelde hafif artışlar gözleniyor. Seul ve Hong Kong'ta % 1, Sidney'de % 2'ye yakın artış var. Tokyo hafif yükselirken, Şanghay hafif ekside.

ABD'de Veri Akışı Durgun

ABD veri akışı açısından durgun bir haftaya giriyor. Cuma günü dış ticaret dengesi ve tüketici güveni verileri gelecek.

Bu hafta 20 şirketin bilançosunu açıklaması bekleniyor. Bunlar arasında Wal Mart, Disney, Macy's gibi şirketlerin bilançoları öne çıkacak. Bu bilançolar tüketici harcama eğiliminin şirketlere yansımasını gösterecek.

Sanayi Üretimi Açıklanacak

İçeride görece yoğun bir veri trafiği olacak. Hafta 10.00'da sanayi üretiminin açıklanmasıyla başlayacak.

Yarın 17.00'de ödemeler dengesi rakamları gelecek. Çarşamba günü 10.00'da ise kapasite kullanımı verisi gelecek.