Gelişmiş ve gelişmekte olan 20 ülkenin maliye bakanları, ekonomide iyileşmeden emin olana kadar teşvik önlemlerinin sürdürülmesine karar verdi.

 

İskoçya'nın doğu sahilinde bulunan St. Andrews'da dün başlayan G20 Maliye Bakanları toplantısının ardından yapılan açıklamada, iyileşmenin ''istikrarsız'' olduğu, hala desteğe dayandığını ve işsizliğin temel endişe konusu olduğu bildirildi.

Açıklamada, küresel ekonomi ve finans sisteminin sağlığını düzeltmek için ekonomik iyileşmeden emin olana kadar desteklerin devamı konusunda anlaşıldığı kaydedildi.

ABD Hazine Bakanı Tim Geither da toplantı sonrasında yaptığı açıklamada, büyümenin hakim politika olarak kalması konusunda geniş bir konsensus olduğunu ifade etti.

Geçen hafta ABD'de açıklanan istihdama ilişkin verilerin, işsizliğin 26 yılın en yüksek seviyesinde olduğunu gösterdiğini ifade eden Geithner, bunun da hala zor bir ekonomik çevrede bulunulduğunu gösterdiğini söyledi.

Geithner, ''Eğer frenlere çok hızlı basarsak, ekonomiyi ve finans sistemini zayıflatırız, işsizlik artar, iş hayatında daha fazla sorun yaşanır, bütçe açıkları artar ve krizin faturası daha fazla olur'' dedi.

Toplantının ev sahipliğini yapan İngiltere Maliye Bakanı Alistair Darling de küresel ekonomide iyileşmeden emin olana kadar desteklerin devamı konusunda anlaştıklarını kaydetti.

Darling, ekonomik gerileme tehlikesi geri çekilse de acil destekleri çekmek için çok erken olduğunu belirtti.

Toplantıda, İngiltere önderliğindeki grup, banka kurtarmaları için bir fon kurulmasını önerirken, bu öneri karışık tepkilerle karşılaştı.

G20, Arjantin, Avustralya, Brezilya, İngiltere, Kanada, Çin, Fransa, Almanya, Hindistan, Endonezya, İtalya, Japonya, Meksika, Rusya, Suudi Arabistan, Güney Afrika, Güney Kore, Türkiye, ABD ve Avrupa Birliği temsilcisinden oluşuyor.

AA