ABD'li sigorta şirketi American International Group (AIG), 3. çeyrekte 455 milyon dolar kar etti. Sadece hissedarlar için hesaplandığında ise geçen yıl 3. çeyrekte 24,4 milyar dolar zarar eden şirket, bu yıl aynı dönemde ise 92 milyon dolar kara geçtiğini açıkladı.


Hükümet payı eklendiğinde şirketin 30 Eylül'de biten 3 aylık dönemde karı, 455 milyon dolar oldu.

Geçen yıl hükümet tarafından kurtarılan bir zamanların en büyük sigorta şirketi AIG, çekirdek sigorta operasyonlarında istikrarın sürmesiyle 2 çeyrektir üst üste kar açıklamış oldu.

Şirket, 2. çeyrekte de 311 milyon dolar kar etmişti. Hükümetin payı eklendiğinde ise kar miktarı 1,8 milyar dolar olmuştu.

AIG Üst Yöneticisi (CEO) Robert Benmosche, performanstaki iyileşmeye karşın karlılığın dalgalı olmayı sürdürdüğünü belirterek, istikrara ve genişlemeye odaklansalar da devam eden yeniden yapılanma çalışmalarıyla alakadar yükümlülükler nedeniyle gelecek çeyreklerde dalgalı sonuçlar beklemeye devam edeceklerini söyledi.

Sigorta devi AIG, 2008 Eylül ayında hükümetçe kurtarılmış, şirket hükümetten 182 milyar dolardan fazla yardım almıştı. Hükümet ise bu yardım karşılığında şirketin yüzde 80 hissesine sahip olmuştu.