İngiltere başbakanı Gordon Brown finans kurumlarını topluma karşı daha sorumlu tutum izlemeye yönlendirecek yeni bir "sosyal kontrat" çağrısında bulundu. İskoçya'daki G20 zirvesinde konuşan Brown bu kurumların başarılılarının meyvesini bir avuç kişinin yemesinin, başarısızlıklarının bedelinin ise herkes tarafından üstlenilmesinin kabul edilebilir bir durum olmadığını söyledi.

İngiltere başbakanı finans işlemlerinden alınacak vergi ile gelecekteki muhtemel finans kurumu kurtarma operasyonları için bir fon kurulmasını da önerdi.

Dünyanın en büyük 20 ekonomisinin temsilcileri İskoçya'nın doğu sahilinde yer alan St. Andrews'da bir araya geldi.

G-20 Ekonomi Bakanları toplantısında, ABD'deki liderler zirvesinden bu yana küresel krizdeki son gelişmeler, krizden çıkış ve ekonomik canlanma konusunda alınan ve alınmakta olan önlemler tartışılacak.

Bakanlar mali piyasalarda yaşanan krizin tekrarının önlenmesi ve ekonomik canlanmanın sürdürülebilmesinin yollarını görüşecek.

Aralarında ABD, Japonya ve Almanya da olan ülkeler ekonomik büyümeyi sağlayan önlemlerin sona erdirilmesini ele almak istiyor.

Ancak hala resesyondan çıkamamış olan İngiltere bu konuda daha temkinli.

Zirvede iklim değişikliği de ele alınacak.

Evsahibi İngiltere'nin İskoç asıllı Maliye Bakanı Alistair Darling zirveyi açış konuşmasında, iklim değişikliği konusunda ilerleme kaydedilmesi çağrısı yaptı.

Taraflar yaklaşan iklim değişikliği zirvesi öncesinde bir uzlaşma zemini yaratmaya çalışacak.

Ancak bu zirvenin bu alanda ayrıntılı görüşmeler için doğru zemin olup olmadığı da tartışılıyor.

Zİrveyi protesto eden gruplar ise hükümetlerin ekonomik kriz konusundaki icraatını eleştiriyor.

Fakirlikle Mücadele alanında çalışmalar yapan War on Want adlı sivil toplum örgütünün yöneticisi John Hillary, G20 hükümetlerinin krizin kökenlerini ortaya koymak ve krizin tekrarını önlemek konusunda yeterli çaba göstermediğini söylüyor.

Uluslararası Para Fonu ise hükümet bütçelerinin durumu konusundaki kaygılarını dile getiriyor.