IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson, Hindistan’a satılan 200 ton altının bu ülkeye fiziksel olarak götürülüp götürülmeyeceği konusunda, “Hindistan’da zaten bir miktar altınımız vardı. Altınlarımızı değişik yerlerde bulunduruyoruz. Fiziksel olarak ne yapılacağını tam bilmiyorum. Sanırım, işlem altının sahibinin kim olduğunu tanımlayan bir belgeyle gerçekleşiyor ve gerçek bir sevkiyatın yerini tutuyor” dedi.

IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson, krizden çıkış stratejileri üzerinde düşünme ve çalışmanın önemli olduğunu belirterek, “Bunları uygulamak için henüz erken. Hükümetlerin çıkış stratejilerini gerçekleştirmeye başlamasından önce güçlü ve sürdürülebilir bir toparlanma ve buna ilişkin kanıtların bulunması gerekiyor” dedi.

IMF Dış İlişkiler Direktörü Caroline Atkinson olağan basın toplantısında, ülkelerin uygulayacakları “krizden çıkışta uygulayacakları stratejiler” konusunda IMF’nin beklentileri ve G-20’nin artan etkinliği çerçevesinde nasıl bir rol üsteleneceğine ilişkin sorularını yanıtladı. G-20 ülkelerinin gündeminde iki önemli konu bulunduğunu, IMF Başkanı Strauss-Kahn’ın olası krizden çıkış stratejileri üzerinde düşünme ve çalışmanın önemine değindiğini kaydeden Atkinson, “Bunları uygulamak için henüz erken. Hükümetlerin çıkış stratejilerini gerçekleştirmeye başlamasından önce güçlü ve sürdürülebilir bir toparlanma ve buna ilişkin kanıtların bulunması gereği önemli. Pek çok çıkış stratejisi üzerine düşünüyoruz” dedi.

Atkinson ikinci ve çok önemli gördükleri bir başka konunun ise G-20 ülkeleriyle “karşılıklı değerlendirme çerçevesi” olduğunu bildirdi. Bir zirvede G-20 ve IMF ilişkilerinin değerlendirileceğini belirten Caroline Atkinson, “Uluslar arası Para ve Finans Komitesi (IMFC)’nin, Fon’un üzerinde çalışması gereken bu konuyu, İstanbul Kararları’nın dört maddesinden biri arasına almasını son derece memnuniyetle karşılıyoruz” dedi.

HİNDİSTAN ALTINLARININ GEMİYLE GİTMESİ GEREKMİYOR-


Atkinson, Hindistan’a satılan 200 ton altının bu ülkeye fiziksel olarak götürülüp götürülmeyeceği yolundaki soruyu yanıtlarken ise, “Hindistan’da zaten bir miktar altınımız vardı. Altınlarımızı değişik yerlerde bulunduruyoruz. Fiziksel olarak ne yapılacağını tam bilmiyorum. Sanırım, işlem altının sahibinin kim olduğunu tanımlayan bir belgeyle gerçekleşiyor ve gerçek bir sevkiyatın yerini tutuyor. Basına ayrıntılı bilgiyi daha sonra iletebiliriz” yanıtını verdi.

(ANKA)