ABD'li petrol devi Exxon Mobil ile Shell firması, Irak'ta "Batı Kurna 1" petrol bölgesinde petrol çıkarmak için anlaşma yaptı.

 

Irak hükümetinin onayını gerektiren 20 yıllık anlaşmaya göre, iki şirket liderliğindeki konsorsiyum, "Batı Kurna-1" petrol bölgesinde yedi yılda günlük 280 bin varil olan üretimi, günlük 2,1 milyon varile çıkaracak.

Şirketler, ürettikleri her varil için 1,9 dolar alacak ve anlaşma 5 yıl daha uzatılabilecek.

Irak yönetimi, pazartesi günü İtalyan ENI şirketi başkanlığındaki konsorsiyumla, Batı Kurna ve Rumeyla yakınında bulunan Zübeyr bölgesindeki 4,1 milyar varil petrolü işlemek için anlaşmıştı.

ENI ve ABD'li ortakları Occidental Petroleum ile Güney Koreli KOGAS, şu anda günlük 200 bin varil olan petrol üretimini yedi yılda günlük 1,1 milyon varile çıkarmayı planlıyor.

Geçen ay İngiliz BP ve Çinli CNPC şirketi, güneyde 17,8 milyar varil rezerve sahip Rumeyla bölgesinde petrol çıkarmak için Irak hükümetiyle anlaşmıştı.

Bu anlaşmaya göre, iki şirket günlük 1 milyon varil olan üretimi, günlük 2,85 milyon varile çıkaracak ve varil başına 2 dolar alacak.

Bu anlaşmalar, ABD liderliğindeki güçlerin 2003 yılında Irak'ı işgalinden bu yana uluslararası petrol şirketleriyle imzalanan ilk önemli petrol anlaşmaları olma özelliği taşıyor.

En az 115 milyar varil rezervle dünyanın üçüncü büyük petrol rezervine sahip Irak'ın, üretimi ve ihracatı potansiyelinin çok altında bulunuyor. Irak'ın günlük petrol üretiminin 2,3 ila 2,4 milyon varil olduğu belirtiliyor.

Irak Petrol Bakanı Hüseyin El Şehristani'ye göre, Rumeyla, Batı Kurna ve Zübeyr bölgelerinde günlük üretim yedi yılda 6 milyon varili geçecek.

Şirketlerin, bu bölgelerdeki projeleri için yapacağı toplam yatırımın 100 milyar doları bulması bekleniyor.

Irak yönetimi, 10 petrol projesini geliştirme hakkı için 45 şirketin yarışacağı ikinci teklif verme toplantısını 11-12 Aralık'ta yapmayı planlıyor