ABD eski başkan yardımcısı Al Gore’un enerji sektörüne yaptığı yüksek yatırımlarla, dünyanın ilk ‘karbon milyarderi’ olacağı belirlendi.

 

Geçtiğimiz yıl 75 milyon dolara Kaliforniyalı elektrik enerjisinde tasarruf konusunda yazılım ve donanım geliştiren Silver Spring Networks küçük bir enerji tasarruf firmasını da şirketine dahil eden Al Gore, bu sayede devlet yatırımlarından da faydalanarak milyar dolarlık bir geri dönüş sağlayacak işe girdiği ifade edildi. ABD Enerji Bakanlığının, akıllı şebeke sistemi için ayırdığı 3.4 milyar dolarlık bütçeden 560 milyon dolarlık pay alan Silver Spring Networks şirketi sayesinde Gore’un da bu işten oldukça kârlı çıkacağı ifade edildi.

En Çok Kazanan

Önümüzdeki yıllarda mevcut yatırımlarını katlayacak şekilde kar edeceği belirtilen karbon pazarındaki bu şirket yöneticileri arasında Al Gore’un en çok parayı kazanan isim olacağı kaydedildi. Dünya genelinde, küresel ısınmaya bağlı iklim değişikliği ve enerji tüketimi konusunda pek fazla ses çıkmadığı belirtilirken, çevrecilik konusunda kült bir isim haline gelen Gore’un bu işten oldukça kârlı çıkacağı vurgulandı. Gore’un yaptığı yatırımların devlet güvencesiyle birlikte milyar dolarlık kazanç sağlayan bir sistem haline döneceği ifade edildi.

Gurur Duyuyorum

Cumhuriyetçi parti temsilcisi Marsha Blackburn, “ABD kongresinin en kısa sürede enerji ve iklim planlaması yapması gerektiğini söyledi ve kabul ettirdi” dedi. Al Gore da konuyla ilgili olarak “Bu ülkede aktif iş yapmakta ne gibi bir yanlış olabilir?” diyerek kendisiyle ilgili eleştrileri yanıtlayan Gore, “Bununla gurur duyuyorum” dedi.