ABD'li işçi sendikası Gölcük'te üretilen Ford Transit Connect’in kendi ülkesinde yapılmasına karşı çıktı. Halen Türkiye’den ABD'ye ihraç edilen Connect’in uzun bir süre daha Gölcük'te üretilmesi garantilendi.

 

ABD’li otomotiv devi Ford Motor Company’nin, Türkiye’den ABD’ye ihraç edilen ilk araç unvanına sahip Transit Connect’i ABD’de üretme planı tehlikeye girdi. Ford Motor, işçi ücretlerinin de düşürülmesi dahil şirketin mali durumunun güçlendirilmesine yönelik tasarruf tedbirlerinin sendika tarafından reddedilmesi üzerine, belirli modellerin ABD içinde üretilmesini öngören planları yeniden gözden geçirmeye hazırlanıyor. Wall Street Journal’ın haberine göre, işçi ve üretim maliyetlerinin azaltılmasını öngören önlemlerin Birleşik Otomobil Çalışanları Sendikası (UAW) tarafindan kabul edilmemesi, şirketi yeni arayışlara itti. UAW ile görüşmelere devam ederek uzlaşma çabalarını sürdüren Ford, rekabet imkanlarının zayıflaması halinde bazı modellerin maliyetlerin düşük olduğu bölgelere kaydırılması seçeneğini de inceliyor. Şirket ile sendika arasında sıkı pazarlıklar yapıldığına dikkat çeken uzmanlar, Ford’un ‘koz olarak’, halihazırda üretiminin yapıldığı Türkiye’den ithal edilen Transit Connect modelinin ABD’de üretilmesine yönelik planları rafa kaldırılabileceğini belirtiliyor.

GÖRÜŞMELER SÜRÜYOR

Şirket yetkilileri, yönetimin talep ettiği değişikliklerin, iflas koruması altında olan General Motors ile Chrysler’a sağlanan imkanlardan farklı olmadığını belirtiyor. GM ve Chrysler’in, iflas korumasında oldukları için sendikanın direttiği şartları uygulama zorunluluğu bulunmuyor. Ford da, GM ve Chrysler’a tanınan bu haklardan yararlanmak istiyor. UAW yıllardır üç büyük otomobil üreticisine aynı koşulları sunacağını söylüyordu. Fakat bazı UAW yetkilileri grev hakkının olmaması koşulunun hükümetten yardım almadan ayakta kalan Ford’a verilen önemli bir taviz olduğunu savunuyorlar. UAW Başkanı Ron Gettelfinger, bazı konularda görüşmelerin sürdüğünü söyledi. ABD pazarında Transit Connect’e olan talebin güçlü olması durumunda ABD’de üretim konusunda sendikayla anlaşma sağlanması ihtimalinin güçleneceği belirtiliyor.

GÖLCÜK EN BÜYÜK ÜRETİCİ

Transit Connect’in 2012’den itibaren ABD’de de üretilmesi planlanıyordu. Ford Otosan, geçen mayısta ABD’ye Transit Connect ihracatına başlamıştı. ABD’de büyük ilgi gören Connect, iki ayda 17 bin adetle beklentilerin üzerinde satışa ulaşmıştı. Yıl sonuna kadar ABD’ye 36 bin adet Transit Connect ihraç edilecek. Geçtiğimiz günlerde, geçen aya kadar sadece Kocaeli fabrikasında üretilen Transit Connect’in üretiminin başka bir yere kaydırılacağı, onun yerine Türkiye’nin Transit modelinin dünyada tem üretim merkezi olacağı yönünde haberler gündeme gelmişti.

ROMANYA’DA ÜRETİM BAŞLADI

Geçen ay sonuna kadar sadece Türkiye’de üretimi yapılan Ford Transit Connect, eylül ayından itibaren Romanya’da Croiova kentindeki Ford fabrikasında da üretilmeye başlanmıştı.

ABD’de Ford’u hurda indirimi toparladı

Ford Motor zarar etmesi beklenirken, yılın üçüncü çeyreğinde sürpriz kâr elde etti. Şirket, yılın üçüncü çeyreğinde 997 milyon dolar tutarında kâr yaptığını açıkladı. Ford açıklamasında kâr etmeye devam edeceğini belirtti. Ford’un Kuzey Amerika bölümü, 357 milyon dolarlık vergi öncesi kâr ile 2005 yılının ilk çeyreğinden bu yana ilk kârını elde etti. Ford’un sürpriz kârının, ABD piyasasındaki kârlılığın artmasından, maliyetlerin azalmasından ve hurda indiriminden kaynaklandığı ifade edildi.