Küresel krizin durma noktasına getirdiği satınalma ve birleşmeler yeniden hız kazandı.

 

ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden Carlyle Group, Medical Park'a ortak oluyor. Geçen yıl İzmit'te kurulu gemi inşa şirketi TVK Gemi'nin yüzde 50'sini satın alarak Türkiye'ye ilk yatırımını yapan ABD'li fon şirketi Carlyle, şimdi Medical Park'ın yüzde 40'ını satın alarak Türkiye'deki varlığını pekiştirecek.

Eski ABD Başkanı George Bush'un ortakları arasında yer aldığı Carlyle Group'un, Medical Park'ın yüzde 40'ına 100 milyon dolar civarında para ödeyeceği öğrenildi. Ön anlaşmaların yapıldığı satın alma işleminde nihai imzalar ise önümüzdeki günlerde atılacak. 1995'ten beri Türkiye'de hastanecilik alanında faaliyet gösteren Medical Park Grubu, 11 hastane ve iki hastane kompleksi ile toplam 13 hastanesi, 6.000'i aşkın hekimi ve çalışanıyla Türkiye'nin çeşitli illerinde hizmet veriyor. Yeni satın almayla birlikte eski ortaklar Ethem Sancak ve Muharrem Usta'nın payı yüzde 60'a gerileyecek. The Carlyle Group'un, bir süredir Türkiye'deki gıda dışı perakende, sağlık, lojistik, ulaşım ve finans sektörlerine yatırım yapmak istediği biliniyordu.

Carlyle Group daha önce Türk Telekom ve Kardemir'e de talip olmuştu. Fon ağırlıklı olarak enerji sektöründe faaliyet gösteriyor. Ancak Carlyle'ın ününü artıran, yönetimi altındaki fonlar ya da şirketler değil. 1987 yılında bir grup yatırımcı ve American Aluminium Company'nin sahibi Mellon ailesi tarafından New York'taki Carlyle otelinde yapılan bir toplantıdan sonra kurulan şirketin danışmanları arasında dünyanın çeşitli ülkelerini yönetmiş başkan ve bakanlar bulunuyor. Bu nedenle grup, "Eski Başkanlar Kulübü" olarak adlandırılıyor. Carlyle, ABD'nin en büyük yatırım şirketlerinden birisi.