ABD Hazine Bakanı Timothy Geithner, ''ABD'de bankacılık sisteminin, hükümetin kurtarma paketi nedeniyle şimdi daha istikrarlı olduğunu'' söyledi.

NBC televizyonunda ''Meet the Press'' programına katılan Geithner, bu yıl şimdiye kadar 115 banka kapansa bile sistemde ''önemli ölçüde düzelme'' görüldüğünü, büyük işletmelerin şimdi tekrar borçlanabileceğini ifade etti.

Küçük işletmelere yardım için daha fazla çabanın gösterilmesi gerektiğini, yönetimin, bu işletmelere kredi sağlamaya yardımcı olmak amacıyla çalıştığını belirten Geithner, finansal şirketlerin çok fazla risk aldığı ve ekonomiyi çökmenin eşiğine getirdiği suçlamalarından sonra şimdiki kaygının bu finansal şirketlerin çok fazla çekingen davranabileceği olduğunu kaydetti.

Geithner, ''Şimdi karşı karşıya olduğumuz büyük risk bankaların aşırı düzeltmeci davranması ve yeteri risk almaması olacak. Amerikan ekonomisi konusunda onlara tekrar bir şans vermeye ihtiyacımız var. Bu toparlanma için önemli olabilir'' diye konuştu.

''Federal bütçe açığı çok yüksek, ancak önceliğimiz ekonomik büyüme ve istihdam yaratma'' diyen Geithner, ABD Başkanı Barack Obama yönetiminin, yılda 250 bin dolardan az kazanan insanlara ek vergi yükü getirmeyecek bir yolla bütçe açığıyla ilgilenme taahhüdünde bulunduğunu bildirdi.

Ekonominin, işlerini kaybeden birçok işçi için sıkıntılı olmaya devam ettiğini ve istihdam görünümünün canlanmaya başlamasının zaman alacağını bildiren Geithner, ''İşsizlik herkesin beklediğinden daha kötü. Büyüme ise insanların düşündüğünden bir parça güçlü, biraz hızlı geri geldi'' dedi.

Geithner, hükümetin ikinci bir teşvik paketi önermesi kararı için çok erken olduğunu da sözlerine ekledi.

AA