TİM Başkanvekili Güreli, Türkiye'nin kısa süre içinde zeytinde dünya lideri olarak uluslararası piyasada fiyat belirleyici konuma geleceğini söyledi.

İç piyasadaki sofralık zeytin üretiminin yüzde 70'ini karşılayan ve 41 ülkeye zeytin ihraç eden Manisa'nın Akhisar ilçesi, bu yıl 4. Türkiye Zeytin Hasat Şenliği'nin ev sahibi oldu. Şenlik kapsamında düzenlenen panelde konuşan Türkiye İhracatçılar Meclisi (TİM) Başkanvekili ve Ege Zeytin ve Zeytinyağı İhracatçıları Birliği Başkanı Ali Nedim Güreli, İspanya'nın 670 bin ton üretimle dünya lideri olduğunu belirterek, "İtalya 370 bin tonla ikinci sırada. 4 yılda 600 bin ton üretime ulaşarak dünya ikinciliğini hedefliyoruz. Hatta kısa bir süre içinde dünya lideri olarak uluslararası piyasada fiyat belirleyici konuma geleceğiz." dedi.

TİM Başkanvekili Ali Nedim Güreli, zeytin üreticisini küresel krizin değil, küresel ısınmanın etkilediğini söyledi. Akhisar'da kuraklık öncesinde 300 bin ton üretim yapıldığını kaydeden Güreli, son 5 yılda bu rakamın 90 bin ton seviyesine gerilediğini ifade etti. Güreli, bu yıl 400 bin ton üretim beklediklerini belirtti.

Tarımın tüm dünyada devlet desteği ile ayakta durduğuna değinen TİM Başkanvekili Ali Nedim Güreli, şu örneği verdi: "AB çiftçisine destek vermese biz onlardan zengin oluruz. Tunus, Ürdün, Fas kota almış. Bu kotayı devlet alıyor. Alamayan tek ülkedir Türkiye. Dünyadaki en büyük tüketici pazarına reeskont yapmadan bir kilo Türk malı sokamıyorsunuz. Hacmimiz büyünce kale alınır, dikkat çekeriz. 3 sene sonra biz istemesek bile çözüm bulunacak. Romanya'ya Türk malını sokmuş Türk markalarını gördük. Bizler büyük ülkelerin hammadde deposuyuz. Türkiye söz konusu üretimi yapınca, zeytinyağında Wall-Mart'la kontrat yapacak arkadaşlar var. Türkiye'de AB standartlarında üretim yapan yüzlerce firma var. Biz hammadde elimizde olduğu gün o ülkelerin raflarına gireriz." Sektörde yaşanan imkânsızlıklar nedeniyle kendi içlerinde münakaşa yaşadıklarını anlatan Güreli, "Ancak bir araya gelebiliriz. Artan üretim hacminden dünyadaki yerimizi almak istiyorsak, ihracatçı birlikleri olarak birlikte hareket etmeliyiz." diye konuştu.

Akhisar'ın her yıl daha fazla zeytin üreteceğini söyleyen Ali Nedim Güreli, üretimin önemini şu sözlerle vurguladı: "Biz 8 yıl önce Akhisar'a yine bir panel için gelmiştik. O günlerde Tütenli köyünde fidan dikmiştik. O köydeki insanlar artık muhtaç değil. O günden bugüne tarımın insanlara özgürlük getirdiğini gördüm. Biz her yere zeytin fidanı diktik. Geçtiğimiz kötü süreçte ümit tazeledik. Sömürüyü yenmenin tek yolu üretimdir."

Ulusal Zeytin ve Zeytinyağı Derneği Başkanı Mustafa Tan da Türkiye'nin zeytinde dünya ikinciliği hedefinin hayal olmadığını söyledi. Tan, "Bugün İspanya'nın 3 şehri dünya üretiminin yüzde 40'ını karşılıyor. Demek ki hedeflerimizi iyi koymalıyız. Her teşvik, her yörede aynı olmamalı. Ağaç başına yardım modeli geliştirmeliyiz. Türkiye, zeytinyağı kalitesi ile adından söz ettiriyor. Türkiye'de taklit olaylarına rastlıyoruz. Tespitleri önümüzdeki günlerde yapacağız. Yolumuza taş koyan herkesle savaşacağız. Hata yapanlar, bu sektörde barınamayacaklar." dedi.

Adnan Menderes Üniversitesi Öğretim Üyesi ve Tarım Uzmanı Yardımcı Doç. Dr. Renan Tunalıoğlu ise bilinenin aksine tarımın öneminin hiç düşmediğini, ancak katma değerden alınan pay nedeniyle rakamlarda düşüş gözlendiğini söyledi. Türkiye'nin zeytin konusunda dünya ticaret hacmindeki payının 250 milyon dolarla yüzde 5 civarında olduğunu belirten Tunalıoğlu, "Genel ticaret hacminde bu oran çok düşük. Ancak tarımda yaşanan sıkıntılar sansasyonel ve geçici. Tarım hiçbir zaman önemini kaybetmeyecek, özellikle de bizim gibi ülkelerde. Tarım, dünyada yükselen bir değer." şeklinde konuştu.

Gelişmiş ülkelerin tarımın yükselişe geçeceğini çok önceden bildiğini ve bunun OECD raporlarında yer aldığını aktaran Renan Tunalıoğlu, "Suudi Arabistan, son 5 yılda tarımda en fazla katma değer yaratan ülke. Ardından Ürdün ve Suriye geliyor. Avrupa ülkeleri ve bizim gibi ülkeler ise geride. Çünkü bu ülkeler gerekli potansiyeli yakalamış." dedi. Türkiye'deki en önemli şikâyetin tarım politikaları olduğuna değinen Tunalıoğlu, çözümün örgütlenme olduğunu söyledi. Türkiye'nin tarım politikalarında dışa bağımlı olduğunu dile getiren Renan Tunalıoğlu, tarımla ilgili birçok uluslar arası kuruman etkisi altında olunduğunu kaydetti.

Ece Zeytin ve Zeytinyağı Yönetim Kurulu Başkanı Mustafa Gökalp ise Akhisar'ın zeytin üreticisi bölgelerin tam ortasında olduğunu ve bunun avantajını yaşadığını belirterek, Akhisar'dan diğer zeytin üreticisi bölgelere her gün zeytin taşındığını aktardı. Türkiye'de en fazla sofralık zeytin çeşidinin Akhisar'da bulunduğunu ifade eden Gökalp, sofralık zeytinin yüzde 70'inin Akhisar'da üretildiğini sözlerine ekledi.

İhracat Genel Müdürü Ziya Altunyaldız da, Türkiye açısından zeytin ve zeytinyağının önemine dikkat çekerek, Akhisar'ın 41 ülkeye ihracat yaptığını söyledi. Altunyaldız, sorunların çözümü için İzmir'de organik tarım ürünleri kümelenmesine karar verdiklerini ekledi.

CİHAN