El Pais gazetesince Thomson Reuters Avrupa Direktörü Juan Ignacio Crespo imzası ile yayınlanan bir makalede İspanya'da işlem gören, Fortis L Equity Turkey Cap fonunun portföyünün tümünün Türk şirketlerinden oluştuğuna dikkat çekilirken fon açısından, "en önemli tehlike"yi, yeni bir riskten kaçınca dalgasının meydana gelmesi ya da Türkiye'de 2011 seçimlerine giden süreçte siyasi istikrarın azalmasının oluşturduğu kaydedildi.

İspanya'da artık Türkiye konusunda uzmanlaşmış fonlardan alım yapılabileceği bildirilirken portföyünün yüzde 99'unun Türk şirketlerinin hisselerinden oluşan Fortis L Equity Türkey Cap fonu'na dikkat çekilirken fon açısından, "en önemli tehlike"yi, yeni bir riskten kaçınca dalgasının meydana gelmesi yada Türkiye'de 2011 seçimlerine giden süreçte siyasi istikrarın azalmasının oluşturduğu ifade edildi.

El Pais gazetesince Thomson Reuters Avrupa Direktörü Juan İgnacio Crespo imzası ile "Türkiye giderek daha yakınlaşıyor" başlığı ile yayınlanan bir makalede Fortis L Equity Turkey Cap fonunun Türk şirketlerine yatırım yaptığına işaret edildi. Makalede şöyle denildi:

"Fonların aracılığıyla yükselek piyasalara yatırımlar giderek daha sofistike bir hale geliyor ve halen İspanya'da Türkiye ile uzmanlaşmış fonlardan alım yapılabilir. Bunların arasında Fortis L Equity Turkey Cap da var. Onun portföyünün yüzde 99'u, Türk şirketlerinin hisselerinden oluşuyor."

Makalede açıklamalarına yer verilen, Fonun Yönetisici Eli Koen de, portföyün tümünün, yatırımın yöneltilmesi yaklaşımının borsaların düştüğü 15 aylık döneminde sıkıntılar yarattığını belirtmekle birlikte yine portföyde hangi şirketleri tutma kararlarının birçoğunun doğru kararları olduğunu da ifade etti.

Bunun bir örneği olarak bankaların ağırlığının korunması kararına işaret eden Koen, diğer isabetli kararların arasında petro kimya şirketlerinden ve çok borçlu şirketlerden uzak durulmasını da saydı. Buna karşın telekomünikasyon şirketlerine yapılan yatırımların o kadar iyi olmadığını da kaydeden Koen, bu çerçevede Türkiye'deki telekomünikasyon sektöründeki yoğun rekabete işaret etti. Makalede şöyle devam edildi:

"Bu yönetici, Türk değişken gelir piyasasının değerinin, - büyük bankalar biraz daha pahalı olabilse de - uygun bir düzeyde bulunduğunu ve "kısa bir sure öncesi gibi iyi bir performans göstermesinin zor olacağı'nı düşünüyor. Portföyün o kadar iyi bir performans göstermemiş olan sektörlere yönlendirilmesi zamanının gelmiş olabileceğini belirtiliyor.

Türk borbasındaki yatırımcıların yüzde 70'inin yabancı olduğu için bu fon için en önemli tehlike, "yeni bir riskten kaçınma dalgasının yaşanmasıdır' veya ülkenin, 2011 seçimlerine giden süreçte siyasi olarak daha az istikrarlı olması. Avrupa'nın entegrasyonunu ise "belirsiz' olarak görüyor. "

ANKA