ABD Başkanı Baracak Obama, ekonomideki büyüme ve hükümet harcamalarının yarattığı istihdam sayısı verilerinin, ''ekonominin doğru yönde hareket ettiğini gösterdiğini'' söyledi.

Obama, haftalık radyo ve internet konuşmasında, Ticaret Bakanlığının, ekonominin üçüncü çeyrekte yıllık yüzde 3,5 büyüdüğü ve hükümetin 787 milyar dolarlık ekonomiyi teşvik paketinin şimdiye kadar 640 binden fazla kişiye iş yarattığı yönündeki açıklamaların altını çizdi.

Ekonomideki gelişmelerin kutlama için bahane olmasa bile, aylardır süren sıkıcı haberlerden sonra memnuniyet verici bir işaret olduğunu vurgulayan Obama, ''Tekrar refaha kavuşmadan önce gitmemiz gereken uzun bir yol var ve hiç şüphesiz bu yolda inişler çıkışlar olacak, uzun bir yoldan geldiğimiz de bir gerçek'' dedi.

Eylül ayında yüzde 9,8 ile 26 yılın en yüksek seviyesine ulaşan işsizlik oranının yüzde 10'u geçmesini beklediğini ifade eden Obama, ''Bugün olumlu haberler olması gelecekte zor günler olmayacağı anlamına gelmiyor'' diye konuştu.

Yapılan yatırımların sadece kısa vadede toparlanmaya olmayacağına dikkati çeken Obama, ''Bunlar, uzun vadede kalıcı refah için yeni bir zemin yaratılmasına yardım edecek ve sıkı çalışan, orta sınıf Amerikalılara başarılı olma ve ailesini kalkındırma şansı verecek'' diye tamamladı.

Bu arada NBC'nin ''Meet the Press'' programına konuk olan Hazine Bakanı Timothy Geithner, ''Ekonomideki toparlanma bir parça dalgalı olabilecek. Hatta dengesiz bile olabilir ve toparlanma zaman alacak'' dedi.

AA