Finans Network İstanbul, gayrimenkul piyasasının 2010 yılı beklentilerini konu alan bir panel gerçekleştirdi.

Moderatorlügünü Finans Network Başkanı Serdar Kaya’nın yaptığı “Makro Ekonomik Gelişmeler Işığında Gayrimenkul Piyasası ve 2010 Beklentileri” konu başlığıyla düzenlenen panelde  BGC Partners Baş Ekonomisti Özgür Altuğ, İstanbul Emlak Komisyoncuları Odası 2. Başkanı ve Mortgage Brokerları ve Danışmanları Derneği (MBDD) Kurucu Başkanı Nizamettin Aşa, Denizbank Mortgage Birimi Müdürü Barış Yılmazkaya ve Dumankaya İnşaat Pazarlama ve Satış Direktörü Sn.Ufuk Kayador konuşmacı olarak yer aldılar.

Mortgage üzerine eğitim ve danışmanlık hizmetleri veren Modern Mortgage Institute’nin sponsor olduğu panel gerek finans gerekse gayrimenkul sektörü çalışanlarınca yoğun ilgi ile karşılanırken, sektörden farklı uzmanlıklardaki katılımcıların biraraya gelmesiyle yer yer hararetli tartışmalara sahne oldu.

Mevcut makro ekonomik ortamda sektördeki son durum ve piyasadaki arz ve talebin ele alındığı ilk oturumda  söz alan Nizamettin Aşa, 2005’ten buyana sektördeki birçok firmanın lokasyonlardaki ihtiyaçları göz ardı ederek birçok yerde lüks konut ürettiğini ve sosyal değerlerin göz ardı edildiğinin altını çizdi.

Barış Yılmazkaya ise ”Sektörde dibi gördük mü?” sorusunun cevabının lokasyonlara göre değişeceğini ve örnegin Kurtköy’de dibin görüldüğünü ancak Mecidiyeköy’de görülmemiş olabileceğini belirtti.

Faiz ve fiyatların konut almak için uygun olduğunu ancak kişilerin gelir seviyesinde bir artış ve  iş garanisigarantisi olmadan bunun yeterli olmayacağını söyleyen Yılmazkaya, Türkiye’de 17 milyon gibi yüksek bir sayıda konut bulunduğunu ancak bunların %25’i nin ruhsatsız-kaçak, %60’ının yirmi yaşinyaşın üstünde, bir kısmının da deprem sonrası yıkılıp yeniden yapılması gereken nitelikte konutlar olması dolayısıyla konut ihiyacınınihtiyacının hala yüksek olduğunu belirtti.

Panelde konuşan uzmanlar faizlerin düşmesi emlak sektörünü yeniden cazip duruma getirirken, faizlerdeki düşmenin bir miktar daha devam etmesini ancak2010’un ikinci yarısından itibaren faizlerin yeniden yükseliş trendine geçebilecegini dile getirdiler.

İşsizlik ve  İç Borçlanma İhtiyacı Sektörünün Önündeki En Büyük Problemlerdir

Panelde, 2007 sonlarında Amerika’da başlayan subprime mortgage krizinin Türkiye’yi de vurması beklenirken, inşaat sektörünün bu krizden beklenildiği kadar çok kötü etkilenmediği görüldüğü açıklandı. 2008 Eylülünden bu yana bankaların tahsili gecikmiş alacak tutarlarında gittikçe büyüyen oranlar görülse de bunlar eski kriz zamanındaki toplam kredilerin yüzde 20’si değil yüzde 3’te başlayıp 6’lara ulaşan batık oranlar olduğu vurgulandı .

2010 Beklentileri ve Sektörde Fırsatlar

Konuşmasında  2010 beklentilerinin 2009’dan farklı olmadığını belirten Nizamettin Aşa, Türkiye’de  orta gelir grubuna yönelik projelerdeki eksikliğin arttığını söyledi. Aşa,  TOKİ’nin de ayrıca yetkisini aşarak özel sektörün sahasına girdiğini vurguladı.

Barış Yılmazkaya ise yatırım amaçlı değil yaşamak için konut alımı yapmanın tam dönemi olduğunu ve 2010 yılında faizlerde yukarı yönlü bir baskının olabileceğini belirtti.

Dumankaya İnşaat’tan Ufuk Kayador ise ucuz  ve değişen tüketici ihtiyaçlarının dikkate alan projelerin başarılı olacağının altını çizerken 2009 yılında biriken talebin 2010 yılında etkisini göstererek sektörü hareketlendireceğin iddia ederek 2010 yılından uöutlu olduğunu dile getirdi.

Finans Network

Paneli düzenleyen 2 bin üyeli Finans Network dünya genelinde 11 kentte yürüttüğü çalışmalarla ekonomi, finans  ve benzeri alanlardaki başarılı profesyonelleri bir araya getiriyor.

Turkishny.com