Sifma tarafından düzenlenen yıllık toplantıda konuşan Dimon, "Güçlü bir ekonomi için güçlü bir para birimi gerekli" dedi.

Dimon ayrıca, regülatörlerin banka denetim, düzenlemelerinin artırılmasından çok basitleştirilmesin odaklanmaları gerektiğini de belirtti. Konuşmasında, tüketici koruma ajansı kurulmasını desteklediklerini ifade eden Dimon, "Ancak regülasyonları bir başka kurum eklemek yerine basitleştirmek için bir şansımız olduğuna inanıyoruz" diye konuştu.

Gelişmekte Olan Piyasalar Zirve Seviyelerini Yeniden Test Edecek

Öte yandan JPMorgan Chase & Co. tarafından yayınlanan bir raporda gelişmekte olan piyasa endekslerinin önümüzdeki yıl içinde kredi piyasalarındaki toparlanma ve ekonomik büyümenin desteği ile yükselişine devam edeceği öngörüldü. JP Morgan gelişmekte olan piyasaların daha önce gördüğü en yüksek seviyelere kadar yükseleceğini öngördü.

Adrian Mowat öncülüğündeki JPMorgan stratejistleri yüksek şirket karı beklentilerinin önümüzdeki yıl piyasalar açısından temel yönlendirici faktör olduğunu belirttiler. JP Morgan bu ayın erken dönemlerinde Rusya piyasaları için tavsiyesini "overweight"e yükseltmiş ve Orta Avrupa ülkeleri olarak bilinen Macaristan, Polonya ve Çek cumhuriyeti için ise "nötral"a indirmişlerdi.

MSCI gelişmeket olan piyasalar endeksi bu yıl yüzde 65 oranında bir yükseliş yaşadı. Bu oran endeksin 1993 yılından bu yana yıllık bazda yaşadığı en keskin yükseliş oldu. Bununla birlikte 22 gelişmekte olan ülkenin hisse senedi piyasalarını kapsayan endeksin 2007 yılı 29 ekim tarihinde gördüğü rekor seviyesine yeniden yükselmesi için yüzde 43 oranında daha değer kazanması gerekiyor.

JP Morgan bu oranda bir yükselişin beklentilerin üzerinde bir ekonomik büyüme ve kredi piyasalarındaki rallinin desteği ile mümkün olabileceğini belirtti. JPMorgan’ın iyimserliği 25 milyar dolar büyüklüğündeki Templeton Asset Management Ltd.'in yöneticisi ve kurucusu Mark Mobius tarafından da paylaşılıyor. Mobius bu ayın erken dönemlerinde yaptığı açıklamada, gelişmekte olan piyasaların daha önce gördüğü zirveleri geçmesini beklediğini duyurmuştu.