ABD ve AB arasında karşılıklı ticaretin önündeki engelleri kaldırmak hedefiyle 2007'de kurulan Transatlantik Ekonomik Konseyi'nin (TEK) 4'üncü toplantısı Washington'da yapıldı.

Konsey'in, ABD Başkanı Barack Obama'nın göreve başlamasından sonraki ilk toplantısında küresel ekonomik zorluklar masaya yatırılırken, iki taraf, ekonomilerinin entegrasyonu ve rekabet gücünün artırılması da dahil olmak üzere, daha yakın işbirliği içinde olunması ihtiyacını dile getirdi.

Toplantının ardından yapılan açıklamada, dünya gayrisafi yurtiçi hasılasının yüzde 54'ünü oluşturan ve birbirlerinin en önemli ticaret ve yatırım ortağı olan ABD ve AB'nin, hayati ve derin transatlantik ortaklığa olan bağlılıklarını yineledikleri belirtildi.

ABD ile AB arasında 3 Kasım'da Washington'da düzenlenecek zirvede, bakanlar düzeyinde yeni bir Enerji Konseyi'nin kurulması girişiminden duyulan memnuniyet dile getirilerek, ''TEK'in enerjiyle ilgili konulardaki çalışmalarını yoğunlaştırarak, Enerji Konseyi'ne katkıda bulunmaya hazırız'' ifadesi kullanıldı.

Toplantıda, iki tarafın ekonomilerindeki güçlü ve dengeli büyümenin eski haline getirilmesi için atılan ve atılacak adımların ele alındığı kaydedilirken, transatlantik ticarete sekte vuran düzenleyici engellerin azaltılmasına çalışma niyeti dile getirildi.

Toplantıda TEK'in, bir sonraki toplantısında, markalama (labeling), enerji verimliliği ve nanoteknolojiyi de içeren kilit sektörleri teşhis ederek, regülasyona yönelik uyumlu yaklaşımları geliştirme çabasını yürüteceği bildirildi. Ayrıca, büyüme, üretkenlik ve girişimcilik faaliyetlerini teşvik edecek çabaların hızlandırılması için ABD ile AB arasında yeni bir ''inovasyon diyalogu''nun tesis edilmesi konusunda görüş birliğine varıldığı ifade edildi.

Toplantının ardından düzenlenen ortak basın toplantısında da Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Yardımcısı Michael Froman, ''Amacımız, ABD ile AB arasında zaten varolan derin ve geniş bağın üzerine daha da inşa ederek, ekonomilerimizi entegre etmenin yeni yollarını bulabilmek'' dedi.

Avrupa Komisyonu Başkan Yardımcısı Günther Verheugen de bir soru üzerine, ABD ile AB arasında bir serbest ticaret anlaşmasının gündemde olmadığını, yakın bir gelecekte de bunu mümkün görmediğini söyledi.

AA