Dünyanın  ekonomik ve politik dengelerini değiştiren 2009 global ekonomik krizinde dünyanın 5 ünlü şirketinin CEO'ları "Büyük Durgunluk" ile ilgili planlarını açıkladılar.

2009 yılı dünya tarihinin en büyük krizlerini yaşarken dünyanın en büyük 5 şirketinin CEO'ları içinde durum hiçte göründüğü kadar kolay değildi.

Kıtalar ve ülkeler arası yani uluslararası arenada faaliyet gösteren milyar dolarlık bütçeleri ve yüzbinlerce kişiyi yöneten CEO'ların işi krizle birlikte daha da zorlaştı.

Dünya küresel krizin nedenini araştırırken okların ucu kimi zaman bu dev firmaların başındaki CEO'lara ödenen astronomik ücretlere de dokundu. ABD ve Avrupa'da çok uluslu şirketlerin ve yatırım bankalarının CEO'ları ve üst düzey yöneticilerine ödenen maaş ve primler G20 zirvesinin gündemine de girdi. Ekonomiyi çıkmaza soktuğu iddia edilen bu maaş ve primlerde  kısıtlamalara  gidilmesi konusunda kararlar alındı.

Bu zor süreçte dünya gözünü  ekonomi, borsa , piyasa, endesk ve bilonçolardan ayırmazken devasa  servetlerin yöneticileri "Büyük Durgunluk" la ilgili ne düşündüler ve ne yaptılar.

CNN Money, aralarında dünyanın en ünlü içecek markası Coca Cola'nın CEO'su Muhtar Kent'te olmak üzere 5 CEO'ya Büyük Durgunluk" ile ilgili planlarını sordu. İşte cevapları:

GARY KELLY, SOUTHWEST AIRLINES

Bizde işten çıkarma yoktu. Ve ücret ödemelerinde kesintiye gitmedik. Özellikle durgunluk döneminde bunu yapmak istemedik. Personelimize karşı esnek olduk.

Çalışanlarımızı firma hakkında sürekli bilgilendirdik. Onları yaratıcı olamaları konusunda teşvik ettik. Çalışanlarımızı tehdit olarak algılamadık ve çünkü onlar işlerini  yapıyorlardı.

Kriz sürecinde her zaman yapıyorsak onu yaptık. Krizlerde krediler önemlidir ve kredi için bankalara gerek vardır. Bankaların kredi vermeye başlamaları gerekir. Krizden çıkışın yolu budur. Bankaların  bilançolarına güvenleri olmalıdır.

MUHTAR KENT, COCA-COLA

Krizde kaybetmeyi düşünmemek lazım. Sadece değer sağlamaya odaklanmak gerekiyor. Kendinizden emin  ve düşünce odaklılık gerekir. Müşterileriniz ihtiyaçlarını karşılayın. Bayilerinizi ve müşterilerinizi ziyaret edin. Bilgi alın. Kriz olsa bile tüketim hala devam ediyor.

Bu fırtınalar çok acımasızdır. Bunları Rusya,Türkiye ve Arjantin'deki krizlerde bulunduğumda yaşadım. Müşterilerinizle devamlı iletişim kurun hem maliyeti reklamdan daha düşük hem de karşılığını hemen alırsınız.

Yaşanan ekonomik bir tsunami. 2020'de bir milyar insan orta sınıfa katılacak. Bu da içecek sektöründe bizim için büyük bir fırsat anlamına gelir.

BILL WELDON, JOHNSON&JOHNSON

Kötü günlerde iş yönetmek iyi günlerdeki kadar kolay değildir. Ancak kötü zamanlarda kendinizden emin olarak iş yönetmek hele ki mali açıdan sorumluluklarınız varsa daha zordur.

Eğer krizde gazete okumak, televizyon izlemek size azap veriyorsa işler kötüye gidiyor demektir. Bu zamanlarda kendinizden çok daha emin olmalısınız. Etkin ve verimli konumunuzu sürekli kılmalısınız.

Fırsatçı konumda vazgeçmeyin. Yeni teknolojiler ve yeni coğrafyalar keşfedin. Tabanınız genişletmek için yeni pazarlar arayın.

JIM SKINNER, McDONALD'S

MCDonald'S olarak durgunluklara dayanıklıyız.Ama bugün her zamankinden daha fazla müşteri çekmek durumundayız. Zor geçen 2002 yılını ardından yeniden canlanma planı ile yaşam bulduk.

Şirketlerin bu dönemlere ait  büyüme ve mali plan performansı  hazırlamış olmaları çok önemlidir. Tüketici anket, araştırma  ve analizlerine önem verin. Müşterilerinizin  ne istediklerini bilin ihtiyaçlarının yerini doldurun ve bu çok önemlidir.

Biz müşterilerimizi ezmeden, ödeyebilecekleri fiyatları belirleyen bir fiyatlandırma aracına sahibiz.

Müşterilerimiz menülerde daha fazla çeşit istediler  ve bunların içinde tavukta vardı. Bugün,McDonald's ABD'de yılda iki milyar porsiyonluk tavuk satıyouz. Biz eğilimlerden yararlanarak daha hızlı hareket edebiliyoruz.

FRED SMITH, FEDEX

İnsanlar bugün bir çok şey satın alamıyorlar yani tüketim yapamıyorlar. Ama dördüncü çeyrekte ekonominin düzeleceğini düşünüyorum.

Eğer gelecek yılda bir düzelme yaşanmazsa bu gerçekten sürpriz olur.

Ekonomi uyarıcı bir işaret bekliyor. İşletmelerin sermaye yatırımı treni çeken lokomotif gibidir.

İşletme sermayesinde, iş yaratma ve  iş kaybı arasındaki korelasyon yüzde yüzdür.FedEx olarak konjonktürel  mali durumlar karşısında esnek bir tutum sergiliyoruz.