ABD'nin 45 milyar dolarlık cirosuyla dünyanın en büyük tüketici elektroniği perakendecisi Best Buy, Türkiye'deki ilk mağazasını kasım ayının ikinci yarısında İzmir'de açmaya hazırlanıyor. Best Buy Türkiye Ülke Başkanı Ruşen Kopmaz AA muhabirine yaptığı açıklamada, 13 ülkede faaliyet gösteren şirketin, Türkiye'deki sloganının ''müşteri odaklılık'' olacağını söyledi. Türkiye'de tüketici elektroniği piyasasını değerlendiren Kopmaz, sektörün geçtiğimiz dönemde krizden etkilendiğini belirterek, ''İki sebebi vardı. Birincisi, bütün dünyada tüketici ürün fiyatlarında bir düşüş meydana geldi. Mesela cep telefonu fiyatları yüzde 30'a yakın düştü. Adet olarak aynı satışları yapsanız bile toplam ciroda bir azalma oldu. İkinci olarak da kurdaki dalgalanmadan dolayı geçtiğimiz dönemde yüzde 20-30 azalma meydana geldi'' dedi.

Bu süreci geçici olarak gördüklerini ifade eden Kopmaz, Türkiye'nin hala Avrupa'nın en çekici tüketici elektroniği pazarlarından biri konumunda bulunduğunu, bunun temel sebebinin ise, Avrupa'da olmayan, Türkiye'deki genç nüfus olduğunu söyledi.

Kopmaz, Türkiye'deki genç nüfusun teknolojiyi takip etmeyi sevdiğini ve gençlerin birbiriyle iletişiminin yüksek olduğunu kaydederek, ''Bu yüzden de teknoloji harcamalarında 'over-indeks' dediğimiz kendi satın alma gücünün üstünde harcamalar da yapabiliyor. Tüketici elektroniğinin temel lokomotifi teknolojiyi yakından takip eden bir genç nüfus var'' diye konuştu.

Piyasada çok sayıda ''oyuncu''nun bulunması nedeniyle pazarın doyma noktasına geldiği yönündeki yorumların hatırlatılması üzerine Ruşen Kopmaz şu karşılığı verdi:

''Türkiye pazarı, bizim de gelişimizle bütün önemli oyuncuların bulunduğu bir yer olacak. (Pazar) sadece fiyat olarak değil, iyi bir alışveriş deneyimi yaşatmaya giderse, bundan en çok müşteriler karlı çıkacak. Üç dört önemli oyuncunun Türkiye'de olması rekabeti artırır. Önümüzdeki dönemde mutlaka konsolidasyonlar olur. Bunu hipermarketlerde yaşadık. Bu çerçeveden bakıldığında, pazar o kadar çekici ki, genç dinamik nüfusumuz o kadar alıp götürüyor ki, buna Türkiye ekonomisinin geçtiğimiz dönemdeki büyüme potansiyeli, ülkenin coğrafi olarak lokasyonu gibi etkenler de eklendiğinde, uluslararası firmaların dünyada gidebileceği bu kadar çekici çok fazla ülke yok. O bakımdan pazarın doymuş olduğuna inanmıyoruz. Yeni uluslararası oyuncular geldi. Assolist olarak en sonunda biz geliyoruz.''

Kopmaz, şimdiye kadar gelen yabancı oyuncuların pazarı geliştirdiğini, büyük katkılar yaptığını belirterek, ''Ama Türkiye'deki tüketiciyi, sadece ve sadece bütün her şeyin fiyatla olduğu gibi bir yanılgıya da itti. Sadece fiyatların, promosyonların üzerine gitmeleri tüketiciyi kısıtladı. Biz, Türkiye'deki tüketicilerin çok daha iyilerine layık olduğunu, sadece fiyat sarmalında bu işin kaybolmaması gerektiğini, bunun dışında da farklı beklentilerinin olduğu inancındayız. Önümüzdeki dönemde de sektörün fiyat, promosyon sarmalından kurtulacağını düşünüyoruz. 'Paranın gerçek karşılığı' olgusunun mutlaka 'çok ucuz' olması anlamına gelmediği anlayışı hakim olacak.'' dedi.

''MÜŞTERİ ODAKLILIK''

Ruşen Kopmaz, ''Best Buy nasıl bir farklılık getirecek?'' şeklindeki soruya, ''Sektörde fiyatla farklılaşamazsınız. Fiyat zaten pazarın belirlediği, kendiliğinden olan bir şey. O zaten olmazsa olmaz. Biz bunun yanına 'müşteri odaklılığı', 'müşteri tecrübesini' getiriyoruz'' karşılığını verdi.

İki yıldır Türkiye'deki tüketici elektroniği piyasasını araştırdıklarını, müşterinin beklentileri, karşılanamayan beklentileri neler, bunları tespit ettiklerini dile getiren Kopmaz, mağaza dizaynını ve ürün gamını araştırmalar sonucunda belirlediklerini söyledi.

Kopmaz, ''Ürünler kutuların arkasında olmayacak, interaktif olacak, ürünlere dokunabileceksiniz, alışveriş yaparken rahat olacak, eğlenebileceksiniz. Müşteri özellikle teknolojik ürünler alırken doğru karar verdiğine inanmak istiyor, bunu sağlayacağız. Hiçbir yerde satılmayan, yeni, farklı teknoloji ürünleriyle müşterilerimizin ufkunu açmak, teknoloji alışverişlerine renk ve yenilik getirmek istiyoruz'' diye konuştu.

İLK MAĞAZA İZMİR'DE

Kasım ayının ikinci yarısında İzmir'de açılacak mağazada 119 kişiyi istihdam edeceklerini kaydeden Kopmaz, ''Takım arkadaşlarımızı oluştururken iş fuarı düzenledik. Binlerce insan başvurdu, onlara teker teker kendimizi anlattık. Mülakatlar, oyunlarla, rol çalışmalarıyla ekibimizi seçtik'' dedi.

Kopmaz, yurt içi ve dışında 300 saatten fazla eğitimden geçirdikleri ekibin yaş ortalamasının 26 olduğunu belirterek, ''Çok genç, dinamik bir ekip ile İzmirlileri karşılayacağız. Hedefimiz, Best Buy'ı herkesin çalışmak için can atacağı bir şirket ve gezmekten, alışveriş yapmaktan haz duyulan, eğlenceli bir mağazalar zinciri haline getirmek'' diye konuştu.

Balçova Ege Park Alışveriş Merkezinde 4 bin 200 metre karelik bir mağazada hizmet vereceklerini anlatan Kopmaz, burada 70'den fazla tedarikçi firmanın yer alacağını ve 15 bine yakın ürünün sunulacağını söyledi.

Ruşen Kopmaz, İzmir'in ardından sırada Ankara ve Bursa'nın bulunduğunu, 2010'un ikinci yarısında da İstanbul'da mağaza açacaklarını duyurdu.

MÜŞTERİ ''İZDİHAM'' ORTAMINDA ALIŞVERİŞ YAPMAK İSTEMİYOR''

Son dönemdeki mağaza açılışlarında sıkça yaşanan ''izdiham'' görüntülerinin hatırlatılması üzerine Ruşen Kopmaz, şu yanıtı verdi:

''Müşteri izdihama yol açan ortamda alışveriş yapmak istemiyor, güzel bir ortamda alışveriş yapmak istiyor. Ama maalesef bu tür açılışlarla da müşterilerde bir ucuz imajı yaratılıyor. Bu bilinçli olarak yapılıyor. Biz üç-beş günlük geçici promosyon ve fiyatlar ile değil, sürdürülebilir, kalıcı fiyat stratejimiz ile müşterilerimizin güvenini kazanacağız. Fiyatları pazardaki rekabet belirleyecek, rekabet fiyatlarının kesinlikle üstünde olmayacağız, pahalı olmayacağız.''

DÜNYADA BEST BUY

Best Buy'ın dünyadaki faaliyetlerine ilişkin de bilgi veren Ruşen Kopmaz, firmanın 43 yıllık geçmişinin bulunduğunu, geçen sene 45 milyar dolarlık ciro gerçekleştirdiğini, bu rakamın 2009'da 50 milyar dolara çıkmasını beklediklerini bildirdi.

Kopmaz, 13 ülkede yaklaşık 4 bin mağazası ve 155 bin çalışanı bulunan şirketin kendine ait 9 farklı markası olduğunu dile getirdi.

Best Buy'ın, ABD'deki operasyonlarından sonra, sırasıyla Kanada, Çin, İngiltere ve Meksika'da operasyonlarını kurduğunu ifade eden Kopmaz, ''Best Buy, müşterilerinin ihtiyaçlarını ve beklentilerini iş yapış modelinin ve stratejisinin odağına koyarak büyümeye devam ediyor'' dedi.

AA