Coca-Cola şirketinin üçüncü çeyrek karı, geçen yıl aynı döneme göre yüzde 1'den az artarak, 1,9 milyar dolar oldu. Dünyanın en büyük meşrubat üreticisi Coca Cola, üçüncü çeyrekte 1,92 milyar dolar (hisse başına 81 sent) kar ettiğini açıkladı. Şirket, geçen yıl aynı dönemde de 1,92 milyar dolar kar etmişti.

Atlanta merkezli şirket, gelirinin ise aynı çeyrekte yüzde 6 azalarak, 8,04 milyar dolar olduğunu bildirdi. Şirketin, geçen yıl aynı dönemde geliri 8,39 milyar dolardı. Coca Cola'nın hisse başına 81 sent kar etmesi ve gelirinin ise 8,11 milyar dolar olması bekleniyordu.

Kuzey Amerika'da satışları yüzde 4 düşen şirketin, satışları, Brezilya'nın yanı sıra Hindistan'da yüzde 37, Çin'de yüzde 15 olmak üzere gelişmekte olan ülkelerde yükseldi.

Bu arada Pfizer, üçüncü çeyrekte karını geçen yıl aynı çeyreğe göre yüzde 26 artırarak, 2,88 milyar dolara çıkardı. Şirketin geçen yıl aynı çeyrekte karı 2,28 milyar dolardı.

Dünyanın en büyük ilaç fabrikası Pfizer'in, geçen yıl üçüncü çeyrekte 11,97 milyar dolar olan gelirleri ise bu yıl aynı dönemde yüzde 3 düşüşle 11,62 milyar dolar oldu.

New York merkezli Pfizer, 68 milyar dolara satın aldığı rakibi Wyeth ile birleşme faaliyetlerini tamamladı. Şirketin, birleşme çalışmalarının tamamlanmasıyla 20 bin kadar çalışanı işten çıkarması bekleniyor.

Öte yandan Caterpillar şirketi üçüncü çeyrekte beklentilerin üzerinde kar açıkladı.

Dünyanın en büyük inşaat ve madencilik sektörü ekipmanları üreticisi Caterpillar, üçüncü çeyrekte 404 milyon dolar kar ettiğini, ancak karının geçen yıl aynı döneme göre yüzde 54 azaldığını bildirdi. Şirket, geçen yıl aynı çeyrekte 868 milyon dolar kar etmişti.

Gelirleri ise aynı çeyrekte yüzde 44 düşerek 7,3 milyar dolar olan şirket, gelecek yıl gelirlerinin yüzde 10-25 artmasını bekliyor.

Caterpillar'ın Başkanı ve Üst Yöneticisi Jim Owens, üçüncü çeyreğin, 1930 yılından bu yana görülen en kötü resesyon döneminde şirketin satışları ve kazançları bakımından en düşük noktayı gösterdiğine inandıklarını söyledi.

Owens, ''Düzelmenin olduğuna işaret eden cesaret verici emareler görüyoruz. Ancak küresel ekonomi halen önemli güçlüklerle karşı karşıya bulunuyor. Düzelmenin zamanı ve gücü konusunda belirsizlik var'' dedi.

Caterpillar, geçen yıl küresel ekonomik krizin şirketin ekipmanlarına olan talebi düşürmesi yüzünden küresel çapta 34 bin çalışanın işine son vermişti.

AA