ABD'li milyarder yatırımcı Carl Icahn, iflastan kurtulmak için çırpınan CIT bankasına 6 milyar dolar kredi vermeyi önerdi. Icahn, ABD'de küçük ve orta boy işletmelere kredi veren en büyük bankalardan olan CIT'nin Yönetim Kurulu'na yazdığı mektupta, CIT'ye vereceği kredinin, bankanın hissedarlarından onaylamasını istediği borç yeniden yapılandırma planının yerini alacağını belirtti.

Mektubunda 6 milyar dolar kredinin bankanın, ücretlerde 150 milyon dolar tasarruf etmesini sağlayacağını ifade eden Icahn, bankanın mevcut fon yükseltme planının CIT'nin değerini düşürdüğünü ve küçük yatırımcıların kaybedeceğini, büyük yatırımcılar lehine adaletsiz bir durum olacağını kaydetti.

Bazı ekonomistler, Icahn'ın, ABD hükümetinin bu yıl başında kurtarmayı reddetmesinden bu yana iflasa yakın olan CIT'ye önerdiği kredinin borcunu azaltmasına yardımcı olmayacağını söyledi.

DeCotiis, FitzPatrick, Cole & Wisler hukuk firmasından Michael Gallo, Icahn'ın kredisinin durumu değiştirmeyeceğini söyleyerek, ''(borç yeniden yapılandırmada) asıl amaç borcu azaltmaktır. Bir borcu diğeriyle değiştirmek gerçekte bunu yapmaz. O sadece kaçınılmaz olanın önüne geçer'' dedi.

Bankanın hissedarlarının onaylamasını istediği borç yeniden yapılandırma planı, CIT'nin yakın vadeli 5,7 milyar dolarlık borcunu azaltmayı hedefliyor.

Manatt, Phelps & Phillips LLP hukuk firmasının bankacılık ve özel finans grubu başkan yardımcısı Hal Reichwald, birçok hissedarın yeniden yapılanma planını kabul etmesi için son gün olan 29 Ekim'in devam eden belirsizliği sona erdireceğini belirtti. Reichwald, ''CIT için çok fazla çözüm olduğunu düşünmüyorum. Eğer yeterli onayı alamazlarsa, iflastan korunma başvurusunda bulunacaklar'' diye konuştu.

ABD'de kredi krizi nedeniyle borçlanma maliyetleri gelirlerini geçtiği için kayıpları hızla artan CIT, ABD yönetiminden 2,3 milyar dolar ve büyük hissedarlarının bazılarından Temmuz ayında 3 milyar dolar acil kredi aldı.

CIT'in, 13,85 milyar doları 30 Haziran 2010 tarihine kadar olmak üzere uzun vadeli borçlarının tutarı 54,09 milyar doları buluyor. Banka, yeniden yapılanmayı uygulayamaması halinde iflastan korunma başvurusunda bulunacağını açıklamıştı.

Binlerce küçük ve orta boy işletmelere kredi veren CIT'nin iflasının, resesyondan çıkmak için mücadele eden ABD ekonomisine zarar verebileceği belirtiliyor.

CIT'nin Başkanı ve Üst Yöneticisi (CEO) Jeffrey Peek, geçen hafta yaptığı açıklamada, 2003 yılından bu yana görev yaptığı bankadan yıl sonunda emekliye ayrılacağını ifade etmişti.

Bazı ekonomistler, Peek'in ayrılışı, 1908 yılında kurulan şirketin iflas koruma başvurusunda bulunacağının işareti olarak değerlendiriyor.

CIT, iflas ederse, geçen yıl Eylül ayında hız kazanan kredi krizi sırasında çöken ABD'li yatırım bankası Lehman Brothers ve Washington Mutual'a katılacak. CIT'nin iflasının, bu iki bankanın çöküşünde yarattığı etkiyi yaratmasının mümkün olmadığı yorumları yapılıyor.

AA