Düşen doların dünyada ABD'nin saygınlığını azaltması ve enflasyonu körüklemesinden endişe duyuluyor. ABD İş Konseyi toplantısına katılan büyük şirket yöneticilerinden çoğu, düşen doların dünyada ABD'nin saygınlığını azaltabileceği, enflasyonu azdırabileceği, ve sonunda ekonomiye zarar verebileceği görüşünü dile getirdi.

North Carolina'nın Cary kenfinde hafta sonu toplanan ve ülkedeki büyük şirketlerin CEO'larından oluşan ABD iş Konseyi, doların 14 ayın en düşük düzeyine inmesini değerlendirdi.

Office Depot CEO'su Steve Odland, ''sorun para biriminin devalüasyonu ve bu temelde bizim dünyadaki itibarımızı azaltıyor,'' dedi.

CEO'lar hülümetin ekonomik krizi önlemek için ''para basması''nın enflasyonu körükleyebileceği ve sağlık reformu başta olmak üzere diğer öncelik verilen harcama kalemlerinin ekonomik canlanmayı yavaşlatabileceği görüşünü dile getirerek mali disiplin istediler.

PG&E Corp. Ceo'su Peter Darbee, ''eğer harcama stratejimizi değiştirmezsek, bu artan enflasyona ve doların daha da zayıflamasına neden olacak'' dedi.

Ancak İş Konseyi toplantısına katılan ve gelirlerini ABD dışında kazanan bazı şirket CEO'ları düşük dolardan memnun olduklarını söyledi.

Gene de İş Konseyi'nde genel kanının düşük doların kısa dönemde ihracatın artması gibi yararları olsa da uzun dönemde ülkenin refahının güçlü bir dolarda olduğu görüşünün ağırlıklı olarak dile getirildiği kaydedildi.