Global kriz, Türkiye’nin en zengin 100 kişi ve ailesini de etkileyerek, servetlerinin yüzde 20’sini eritti. Ekonomist’in araştırmasında bu yıl da 6 milyar doların üzerindeki servetleri ile Koç ve Sabancı Ailesi ilk sıraları aldı. Şahenk Ailesi, iki basamak çıkarak 3’e çıkarken, Ülker Ailesi 4’üncü oldu. Türkiye’deki ‘varlıklılar’ın sayısı da yüzde 30 geriledi.

 

Küresel krizin şirket değerlerinde yarattığı düşüş, bu yıl “En Zengin 100” listesinde kendini açık şekilde gösterdi. Bankacılar ve araştırma uzmanlarına göre, Türkiye’nin zenginleri de tüm dünya zenginlerinin yaşadığı gibi servetlerinin bir bölümünü kaybetti. Fakat bu “En Zengin 100”deki sıralamanın zirvesinde değişiklik yaratmadı. Listenin zirvesinde yine 6 milyar doların üzerinde kabul edilen servetleri ile Koç ve Sabancı Aileleri yer alıyor. Onları 5-6 milyar arasında değişen servetleriyle Şahenk ve Ülker Aileleri, 4-5 milyar dolarlık servetleriyle de Doğan ve Tara Aileleri izliyor. Bu yıl listenin alt ve orta sıralarında ciddi bir hareketlilik göze çarparken, listeden çıkan ve listenin yeni konuğu 6 isim ve aile var.

Hisseler Düşünce

Ekonomist’in son 5 yıldır gerçekleştirdiği “Türkiye’nin En Zenginleri” araştırmasının bu yılki sonuçları, hisse senetlerindeki düşüş kaynaklı bir servet eritemisi olduğunu gösterdi. Genellikle kağıt üzerindeki fiktif para kayıplarını gösterse de, krizin Türkiye’de de zenginleri etkilediğini ortaya koydu. Ancak bu araştırma paranın gerçek sahiplerinden kuruşu kuruşuna bilgi alınarak yapılmadı. Rakamlar, bankacı ve yatırım uzmanlarından alınan bilgiler, şirket hisseleri, halka açık olanların hisse değerleri, geçmiş birikim, yurtdışı yatırımlar, gayrimenkul portföyleri dikkate alınarak hesaplandı.

Koç ve Sabancı da Etkilendi

Bankacılar, servet erimesinin en somut vurgusunu geçen yılki ‘zenginlik skalası’na getirdikleri yorumla ortaya koydu ve bu da zenginlerin servetlerinin yüzde 20 civarında eridiği anlamına geliyor. Koç ve Sabancı aileleri de bundan etkilendi. Borsada halka açık hisseleri, geçen yıl bu zamanlara göre değer kazanmış görünse de diğer iş kollarının global krizden etkilenmeleri, ihracatlarının aldığı yara nedeniyle servet erimesinden kaçamadılar. Yine listenin 3, 4, 5 ve 6’ncı sıralarında bulunan Şahenk, Ülker, Doğan ve Tara ailelerinin de global krizde önemli bir servet erimesiyle karşı karşıya olduğu tespit edildi.

Varlıklı Yüzde 30 Azaldı

Merrill Lynch Küresel Varlık Yönetimi ve Capgemini’nin hazırladığı Yıllık Dünya Varlık Raporu’na göre, 2009’da Türkiye’de varlıklı kişilerin sayısı yüzde 30 azaldı. Raporda, varlıklı kişiler ‘konut ve tüketim kalemleri dışında net aktiflerinin değeri en az 1 milyon Dolar olan bireyler’ olarak tanımlanıyor. Ultra varlıklı kişiler de yine konut ve tüketim kalemleri dışında net aktiflerinin değeri en az 30 milyon Dolar olan bireyler olarak tanımlanıyor.Küresel krizde Türkiye’deki yüksek varlıklı kişiler de payını aldı. Varlıklı kişilerin sayısı 2008’de yüzde 29.2 azalarak 47 bin 600 kişiden 33 bin 700 bine düştü.

Kimler İndi

Finansbank’ı sattıktan sonra nakit zengini olan Hüsnü Özyeğin, Rusya başta olmak üzere, Romanya, Ukrayna, İsviçre, Hollanda’daki finans yatırımlarının global krizden kaynaklanan etkileri nedeniyle geçen yıla göre 5 basamak geriledi.

Gerçek gücünü perakendeden alan Boyner Grubu’nun bu yıl kriz nedeniyle etkilendiği ve geçen yıl 43’üncü olan sırasının 50’ye geriledi.

Bölünme sonrasında güç kaybeden Ulusoy Ailesi’nin de 50 ve 60’ıncı sırada olan yerlerini Bu yıl 66, 67 ve 68’inci sıralara bıraktığı görüldü. Tabii bu bölünmeden dolayı, listeye bu yıl Alican Ulusoy da girdi.

Sıralamada yer ve kademe kaybeden isimlerden biri de Ali Ağaoğlu oldu. Geçen yıl listede 31’inci sırada ve 1.5-2 milyar TL servetliler skalasında yer bulan Ağaoğlu, krizin konut satışları ve projelerine etkisinden dolayı bu yıl 48’inci sırada yer buldu.

Özel hastane yatırımının yanı sıra yazılı ve görsel basında ortak olmak zorunda kalan Ethem Sancak bu yıl 47’inci sıradan 56’ıncı sıraya gerileyerek dikkat çeken isimlerden biri oldu.

Bu yıl En Zengin 100’e veda edenler de oldu. Hey Group’un sahipleri Bektaş Ailesi, Cüneyt Zapsu, İbrahim Polat, Nevzat Kalkavan, Aşçı ve Uran Aileleri listede yer bulamadı.

Kimler Yükseldi

Dünyanın en büyük ikinci makine halısı üreticisi ve 4 yıl önce girdiği mobilya pazarında da hızla büyüyen Gaziantepli Erdemoğlu Ailesi, sıralamaya 87’inci sıradan ve en alt kademe olan 300-500 milyon Dolar skalasından giren aile oldu.

Krizde bile giriştiği cesur konut projeleri ile dikkat çeken nakit zengini Sinpaş Holding’in sahibi Avni Çelik bu yıl sıralamada yer buldu. Üstelik Çelik, en alttan ikinci kademe olan 500-750 kademesinde ve 57’inci sırayı aldı.