Forbes Dergisi’nin “ABD’nin en zengin 400 kişisi” listesinde 1.3 milyar dolarlık serveti ile yer alan Raj Rajaratnam, sahibi olduğu yatırım fonu şirketinin yolsuzluk yaptığı gerekçesiyle tutuklandı.

Olayın bir yatırım fonunun karıştığı en büyük “insider trading” yolsuzluğu olduğunu açıklayan yetkililer Raj Rajaratnam’la tutuklanan 5 kişinin 20 milyon dolarlık yasadışı gelir sağladığını belirtti. Forbes Dergisi’nin listesinde 236’ncı sırada yer alan Rajaratnam’ın malvarlığını yatırım zekasıyla değil kurucusu olduğu Galleon Group’ta gerçekleştirdiği “insider trading” ile gerçekleştirdiği yorumları yapıldı.

Olayı aydınlatmak için müfettişlerin Wall Street tarihinde ilk kez mahkeme kararı ile telefon dinleme gerçekleştirdiği bildirildi. Adı açıklanmayan bir suç ortağının daha az ceza almak için tanıklık etmesi ile aydınlanan olayda Rajaratman’in Google, AMD ve Hilton Hotelleri ile alakalı bilgilere önceden ulaşıp yatırımlarını düzenlediği belirlendi. Polis Rajaratman’i sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri kendisine veya üçüncü kişilere menfaat sağlamak amacıyla kullanmak suçlamasıyla tutukladı.

13 Ayrı Suçlama Var

Yetkililer suçlamanın Galleon şirketini aşarak başka “tüyoculara” da ulaşabileceğini belirtti. Tutuklanan diğer 5 kişi arasında bir Moody’s analisti, Google ile çalışan bir şirketin yatırımcısı, Intel ve IBM’in eski çalışanları da bulunurken savcı “Bu olay Wall Street için bir uyarı” açıklamasında bulundu.

Hakkında 13 ayrı suçlama bulunan Rajaratman için kefalet 100 milyon Dolar olarak belirlendi. Öte yandan Rajaratman’ın avukatı suçlamaları reddederek “Müvekkilim suçsuz ve buna karşı savaşacağız” açıklamasını yaptı.

Insider Trading Nedir?

Türkçeye “içeriden öğrenenlerin ticareti” olarak çevrilebilen “insider trading”, sermaye piyasası araçlarının değerini etkileyebilecek, henüz kamuya açıklanmamış bilgileri kendisine veya üçüncü kişilere menfaat sağlamak amacıyla kullanmak ve bu şekilde sermaye piyasasında fırsat eşitliğini bozacak şekilde haksız yarar sağlamak anlamına geliyor.