Dünyanın En Büyük İlaç Üreticisi Amerikalı Pfizer, 68 Milyar Dolara Satın Aldığı Rakibi Wyeth ile Operasyonlarını Birleştirdiklerini Duyurdu. Dünyanın en büyük ilaç üreticisi Amerikalı Pfizer Inc, 68 milyar dolara Ocak 2009'da satın aldığı rakibi Wyeth'le, satın alımın tamamlanmasını takiben bugün operasyonlarını birleştirdiklerini duyurdu. Birleşmenin tamamlanmasının ardından yaklaşık bin 400 kişinin çalıştığı Pfizer Türkiye'de ise bugün itibari ile birleşme sürecini Türkiye'de şekillendirmek üzere çalışmalara başlandığını açıklandı.

Pfizer Global tarafından yapılan uluslar arası açıklamada, birleşme ile Pfizer'ın, gelişmiş ve gelişmekte olan pazarlarda aşılar, biyolojik ürünler, küçük moleküller ve beslenme ürünlerini kapsayan ürünlerle, insan ve hayvan sağlığına artık çok daha geniş ürün portföyü ile hizmet verebileceği bildirildi. Pfizer, "Bu birleşme ile Pfizer, çok sayıda tedavi alanında ilaçlara, henüz araştırma geliştirme aşamasında olan güçlü ürünlere, öncü bir bilimsel konuma ve üretim olanağına ve lider bir küresel varlığa sahip olmuştur" açıklamasında bulundu.

-2012'YE KADAR 4 MİYAR DOLARLIK SİNERJİ ÖNGÖRÜLÜYOR-

Birleşme ile Pfizer'ın, satın almanın kapanıştan sonraki ikinci tam yılda düzeltilmiş hisse başına karını artırmasının da beklendiği bildirilen açıklamada, "İşlemin 2012 sonuna kadar yaklaşık 4 milyar USD'lik bir sinerji yaratması öngörülmektedir. Wyeth satın almasının dışında 2011'in sonuna kadar elde etmeyi hedeflediğimiz 2 milyar dolarlık net yıllık maliyet tasarrufuna ek olarak, bu sinerjiler, satış, enformasyon ve idari fonksiyonlarda, araştırma-geliştirmede ve üretimde beklenmektedir" denildi.

-PFIZER GÜÇLÜ BİR ŞİRKET OLACAK-

Pfizer'ın Wyeth'i satın alma işlemlerinin tamamlanarak, operasyonların birleştirilmesi ile ilgili bir açıklamada bulunan Pfizer Başkanı ve CEO'su Jeffrey Kindler, Pfizer'in yeni ve güçlü bir şirket olarak, sektördeki en iyi olanaklara, insan gücüne ve yeni ürünlere sahip olacağını söyledi. Kindler, "Pfizer olarak, bu gücümüzü hastalar, hizmet ettiğimiz toplumlar ve paydaşlarımız için anlamlı sonuçlara dönüştürmeyi en önemli sorumluluğumuz olarak görüyoruz. Şirketimizin insan sağlığına katkıda bulunmaya, hastalıklardan koruma sağlamaya ve dünyanın her yerinde sağlık konusundaki ihtiyaçları karşılayacak tedaviler sunmaya olan bağlılığı başarımızın en önemli ölçütü olacaktır" şekinde konuştu.

Kindler, içinde dünya çapında bilimadamları ve yöneticilerin de bulunduğu Wyeth çalışanlarına, "Pfizer'e hoşgeldiniz"demekten memnuniyet duyduklarını dile getirdi.

-BİRLEŞME PFIZER'İ GÜÇLENDİRDİ-

Büyümekte olan hemen hemen tüm tedavi alanlarında lider olan Pfizer'ın, bu birleşme ile daha geniş ve çeşitlendirilmiş global ürün portföyüne sahip olduğu bildirilen açıklamada, "Bu birleşme sayesinde, Pfizer'in, biyoteknoloji, aşılar, sağlık ürünleri, beslenme ve hayvan sağlığı alanlarındaki olanakları da güçlendi" denildi. Pfizer, açıklamasında şu ifadelere yer verdi:

"Pfizer önümüzdeki dönemde tutarlı ve istikrarlı bir büyüme beklemekte olup, kısa ve uzun vadede düzeltilmiş hisse başına kar (EPS)büyümesi için odaklanmıştır. 2012'de hiçbir ilacın tek başına, birleşmiş şirketin gelirinin yüzde 10'undan fazlasını oluşturmayacağı öngörülmektedir. Birleşmiş şirket, Alzheimer, onkoloji, ağrı, nöroloji, diyabet ve inflamasyon gibi alanlar dahil olmak üzere, önemli tedavi alanlarında hastalara çözümler sunacak, güçlü ve geliştirme süreci devam eden ürünleri kapsayan biyofarmasötik ar-ge projelerine sahiptir. Her iki şirketin bilim adamlarının, bilimsel ve üretim olanaklarının, ayrıca klinik araştırma geliştirme merkezlerine ait global ağlarının birleşmesi şirketin yenilikçilik olanaklarını büyük ölçüde arttırmıştır."

-PFIZER TESİSLER KONUSUNDA KARAR SÜRECİNDE-

Pfizer'ın, şu an insan kaynakları ve tesisler konularındaki kararlarını tamamlama sürecini devam ettirmekte olduğu bildirilen açıklamada, "Pfizer, bu süreçte alınan kararları etkili bir şekilde uygulamak için hızla hareket edecektir. İnsan kaynakları ve tesis kararları, çalışma konseyi ve/veya sendika ile yapılacak görüşmeler doğrultusunda, tüm yasal gerekliliklere tabi olacaktır" bilgilerine yer verildi.

-PFIZER TÜRKİYE'DE BİRLEŞME SÜRECİNE BAŞLADI-

Pfizer Türkiye Genel Müdürü Melih Memecan'da, Wyeth satınalma sürecinin tamamlanmasının ardından bir açıklama yaptı. Memecan açıklamasıda, "Pfizer Türkiye olarak, bugün itibari ile biz de bu birleşme sürecini ülkemizde şekillendirmek üzere çalışmalarımıza başladık" dedi. Amaçlarının, iki şirketin insan kaynağını, ürün portföyünü, teknolojilerini ve projelerini azami başarı sağlayacak şekilde bütünleştirerek, Türk tıbbına daha iyi hizmet verecek güçlü tek şirket oluşturmak olduğunu ifade eden Memecan, Türkiye'de birleşme süreci tamamlanıncaya kadar, her iki şirketin mevcut iş yapışında herhangi bir değişiklik olmayacağını açıkladı.

Memecan, "Yıl sonuna kadar Pfizer ve Wyeth eskiden olduğu gibi tüm iş ortakları ile iki ayrı şirket olarak çalışmalarını sürdürecektir.

(ANKA)