Ekonomik büyümesiyle adından söz ettiren Çin'de, dolar milyarderlerin sayısı hızla artıyor. Küresel mali krizin ardından Çin'deki dolar milyarderi sayısı artmaya başladı. Forbes dergisine göre, Çin'deki milyarder sayısı geçen yıl 101 iken, bu yıl 130'a yükseldi. ABD'deki milyarder sayısının 359, Rusya'da 32, Hindistan'da da 24 olduğu kaydedildi.

Çin'in en zengin bin işadamı listesini açıklayan Şanghay merkezli Hurun Report'a göre, ortalama 571 milyon dolar ile listedeki Çinli zenginler giderek zenginleşiyor ve bu oran geçen yıla göre üçte bir arttı. Zenginlerin gerçek sayısının tahmin edilenden fazla olabileceği belirtiliyor. Ayrıca araştırmalardan uzak duran ve yatırım ile emlak sektöründe faaliyet gösteren pek çok gizli zenginin var olduğunu iddia ediliyor. Listede olması gereken bazı Çinli isimlerin servetlerinin yeterince bilinmemesinden dolayı listede yer almadığı, bunlara örnek olarak dünyanın en büyük 4. bilgisayar üreticisi Lenovo'nın Başkanı Liu Chuanzhi ve Hainan Airlines'ın kurucusu Chen Feng'ın gösterilebileceği kaydedildi. Süper zenginler listesindeki isimlerin çoğunun, servetlerini emlak ve sermaye hisseleriyle yaptığı ifade edildi.

Listedeki en zengin Çinli ise elektrikli otomobil ve pil üreticisi BYD'nin Başkanı Wang Chuanfu. Wang'ın şahsi serveti ise 5,1 milyar dolar. ABD'li milyarder Warren Buffett, BYD'de hissesi bulunuyor. Wang, geçen yıla oranla sıralamada 102 ile en çok basamak atlayan kişi oldu.

Çin'in ikinci zengini ise Zhang Yin ve ailesi. Zhang da kâğıt geri dönüşüm şirketi Nine Dragons Paper'ın sahibi. Üçüncülüğü ise Shimao Property Holdings şirketinin sahibi Xu Rongmao aldı. Rapora göre, zenginler listesindeki bin kişinin üçte birinin iktidardaki Çin Komünist Partisi üyesi olduğu zannediliyor. Bu yıl NBA'da oynayan ve birkaç aydır ayağındaki sakatlığıyla mücadele eden Çinli basketbolcu Yao ming ise bu yıl listeden düştü.

Raporu'nu hazırlayan Rupert Hoogewerf ise 2004 yılından bu yana zenginler listesinin 10'a katlandığını söyleyerek, "O dönem en az 150 milyon dolar serveti olan 100 kişi bulunurken, 2009'da krize rağmen bu rakam 1000'e çıktı." diye konuştu.

CİHAN