ABD'nin küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi veren en büyük kuruluşu olan CIT'in borç takası önerisi ilgi görmedi, iflas beklenebilir.

ABD'de küçük ve orta ölçekli işletmelere kredi veren CIT Group'a yakın kaynaklar, şirketin zor durumdaki bilançosunu desteklemek için önerdiği borç takasına ilginin az olduğunu ve bu durumda CIT'in iflası olasılığının giderek güçlendiğini ifade ettiler.

CIT bu ay yaptığı açıklamada, yatırımcılarından, borçlarını hafifletecek kapsamlı bir borç takası teklifini onaylamalarını istemiş ve bu gerçekleşmezse, önceden hazırlanan iflasını beklemeleri gerektiğini bildirmişti.

Konuya yakın iki kaynak, artık CIT'in iflas hazırlığına başlamasının daha büyük olasılık taşıdığını söylediler. Kaynaklar, takas önerisi halen geçerli olduğu için isimlerinin açıklanmasını istemediler.

Bir şirketin alacaklılarına karşı koruma talep etmesinden önce yeterli desteği sağlaması gerektiğine dikkat çeken bazı CIT yatırımcıları, şirketin hazırlanmış iflas için de yeterli hissedar desteği bulamayabileceğine dikkat çektiler. Bu hissedarlara göre CIT, bunun yerine önceden pazarlıklı iflas isteyebilir.

CIT sözcüsü Curt Ritter, bu konularda açıklama yapmayı reddetti. Şirketin dördüncü çeyrekte ödemesi gereken yaklaşık 3 milyar dolar borcu bulunuyor ve bunun için zaman daralıyor.