MarketWatch'ta Cumartesi yayımlanan haber analizde, ABD'de bankacılık hisselerinin üçüncü çeyrekte hızlı yükseliş gösterdiği hatırlatılırken, sektörde yer alan kuruluşların kârlarını açıklamaya başlamasına günler kala piyasa uzmanlarının endişeli olduğu ifade ediliyor.

Çarşamba günü J.P. Morgan Chase ile başlayacak olan bilânço dönemi öncesinde bir konferansta konuşan ABD Döviz İdaresi baş denetçisi Timothy Long, "Bu kredi döngüsü içerisinde çok hızlı yol aldık" dedi.

Şaşkınlık Yarattı

Aynı konferansta bulunan tecrübeli bankacılık uzmanı Nancy Bush ise bu ifadelerin herkesi büyük şaşkınlığa uğrattığını belirterek, sektör ile ilgili endişelerin yükseldiğinin işaretini verdi.

Bank of America (BofA), Citigroup gibi büyük bankaları içinde barındıran ABD bankacılık endeksi, yatırımcıların mortgage destekli menkul kıymetlerden doğan zararlar ve küresel krizin etkilerinin azalması beklentisiyle üçüncü çeyrekte yaklaşık yüzde 30 oranında artış gösterdi.

Beklentilere Darbe Vuracak

ABD merkezli Rochdale Menkul Kıymetler şirketi analistlerinden Richard Bove da yaptığı değerlendirmede, en kötünün geride kaldığını düşünen yatırımcıların bankaların daha da sağlıklı bir yapıya kavuşacağı 2010 ve 2011'e odaklandığını ancak üçüncü çeyrek karlarının bu beklentiyi korumayı zorlaştıracağını söyledi.

Analize göre Bove, "Üçüncü çeyrek kârları, başta bölgesel bankalar olmak üzere birçok banka için sıra dışı bir şekilde olumsuz olacak" dedi.

Bove, faiz getirisi olmayan varlıkların artışı ve yazılan zararların hala üst seviyede olmasının ülkedeki bankaların yüzde 60'ının zarar açıklamasına neden olacağını tahmin etti. Bove ayrıca bankaların ikinci çeyrekte yerine getirmedikleri rezervlerini artırma işlemini de gerçekleştirmeleri gerektiğinin de altını çizdi.

Kar Marjı Düşecek

Bove ayrıca, kredi büyümesinin düşük seviyelerde kalacağını ve fonlama maliyetlerinin zaten çok düşmüş olmasından dolayı net faiz kâr marjının daha fazla artmayacağını da sözlerine ekledi.

Bush ise tüketici kredilerinin can çekişen boyuta ulaşırken ticari konut kredilerinde yaşanan problemlerin başlayabileceği endişesinin olduğunu da söyledi.

Bush sözlerine şunları ekledi:

"Büyük korkutucu bir ayı yüzümüze dik dik bakıyor... Fakat ne zaman bankalara ticari konut kredileri ilgili açıklarını sorsam hep aynı şeyi, yani çok fazla büyük problem yaşamadıklarını söylüyorlar. Sonra Fed'in raporunu okuyorsunuz ve [durumun] tam tersi olduğunu görüyorsunuz. Hangisine inanacağımı şaşırdım."

Mortgage destekli kredilerden kaynaklanan küresel krizin etkisinin azalmasına rağmen, uzun dönemli işsiz sayısındaki artıştan dolayı bankaların tüketici kredileri problemleri ile de yeniden karşı karşıya kalma olasılığı bulunuyor.

Uzmanlar, bankaların bu dönemdeki karının ise sermaye piyasaları ve yatırım bankacılığı faaliyetlerinden elde edileceğini belirtiyor.