İsviçre bankası UBS’nin Başkan Yardımcısı Phil Gramm, “Türkiye’deki bankalar güçlü, Türkiye, ABD’ye göre daha hızlı toparlanacak. Kriz sonrasında ise büyüme kaydedecek” dedi.

Sabancı Üniversitesi Uluslararası Danışma Kurulu Üyesi, ABD’nin Cumhuriyetçi eski Senatörlerinden, tecrübeli siyasetçi ve ekonomist Phil Gramm, Sabancı Üniversitesi Sakıp Sabancı Müzesi’ndeki The Seed’de, “Siyasi ve Ekonomik Boyutlarıyla ABD’deki Durgunluk” konulu bir konuşma yaptı. Krizin toparlanma sürecini dünyada yaşanan son 10 durgunlukla karşılaştıran Gramm, bu krizdeki toparlanmanın yavaş olduğunu belirtti.

Türk Bankaları Güçlü

ABD’nin ekonomi politikalarını değerlendirerek, para politikalarına yüksek, canlandırma paketlerine düşük puan veren Gram, ABD ekonomisinin toparlanma hızının kalkınmakta olan ülkelerden daha yavaş olacağını, Türkiye gibi gelişmekte olan ülkelerin durgunluğu ABD’den daha hızlı atlatacağını savundu. Gramm, ABD’den farklı olarak, Türkiye’nin durgunluğa girmesinde dünyadaki talebin daralmasının etkili olduğunu ifade ederek, “Türkiye’deki bankalar güçlü, Türkiye ABD’ye göre daha hızlı toparlanacak. Kriz sonrasında ise büyüme kaydedecek” dedi.

Çin Serbestleşiyor

Çin’in canlandırma politikalarını da değerlendiren Gramm, canlandırma politikalarının Çin’de ABD’den daha iyi uygulandığını belirtti. Çin’in büyümeye devam ettiğini vurgulayan Gramm, “Bu ülke giderek serbestleşiyor. Ekonomi ve para politikaları iyi, ancak mikro politikaları geliştirmeli, küçük işletmelere destek verecek düzenlemelerde bulunmalı” diye konuştu. Phil Gramm, piyasanın serbestleştiği oranda ferahlığa kavuşacağını belirterek, en istikrarlı ülkelerin, en serbest piyasaya sahip ülkeler olduğunu da sözlerine ekledi.