OECD, ekonomik gidişin tahmini için veri sağlayan birleşik öncü göstergelerin "iyileşmeye yönelik daha güçlü sinyaller sağladığını" bildirdi.

OECD'den yapılan açıklamaya göre, Ağustos Birleşik Öncü Göstergeleri tüm büyük ekonomilerde iyileşme sinyali vermeyi sürdürdü. Fransa ve İtalya'yla ilgili göstergelerin genişleme potansiyeline işaret ettiği belirtildi.

Açıklamaya göre, OECD alanı için Birleşik Öncü Göstergeler Ağustos'ta 1.5 puan arttı. Ağustos'ta ABD göstergeleri 1.6 puan, Euro bölgesi göstergeleri 1.7 puan, Japonya göstergeleri ise 1.3 puan arttı. Çin Birleşik Öncü Göstergeleri ise Temmuz'da 1.5 puan artış gösterdi.

OECD tarafından hazırlanan Bileşik Öncü Göstergeler krizin neresinde bulunulduğunu göstermesi bakımından açıklayıcı bulunuyor. Göstergenin oluşturulmasında, ekonomik dönemlere paralel hareket eden ancak daha erken tepki veren veri serileri seçiliyor.

Ekonomik trend dönüşlerinin erken aşamalarına işaret eden, ekonomik aktivitedeki değişimlere hızlı yanıt veren, beklentileri yansıtan ve parasal politika veya dış ekonomik koşulları yansıtan farklı veri serileri endeksin oluşturulmasında kullanılıyor. Veri serileri toplandıktan sonra yanlış sinyal verme ihtimalini azaltmak için bazı filtrelerden geçiriliyor.

Gösterge aylık açıklanmakla birlikte oluşturulmasında kullanılan bazı seriler daha seyrek sıklıkla örneğin üç ayda bir açıklanıyor. Bu durumda istatistiki yöntemlerle bu tür seriler aylık hale getiriliyor. Bunun dışında seriler uzun vadeli trendlerden, mevsimsel etkilerden ve uç noktalardan arındırılıyor.

ANKA