Dünyadaki büyük medya kuruluşlarının yöneticileri Pekin'de 'Dünya Medya Zirvesi'nde bir araya geliyor.

Başkent Pekin'de yarın başlayacak ve 10 Ekim'de sona erecek zirvenin içeriğini "işbirliği, eylem, kazanma ve kalkınma" oluşturacak. Pekin'deki Parlamento Sarayı'nda düzenlenecek zirvenin açılış konuşmasını Çin Cumhurbaşkanı Hu Jintao yapacak. Büyük medya kuruluşlarının yanı sıra haber ajansları, gazete ve dergilerle birlikte online hizmet veren büyük yayın kuruluşları da zirveye katılacak.

Zirvedeki oturumlarda işbirliği, dünya medyasının büyük fırsatları, geleneksel medyanın yeni nesil medya ile savaşı, rekabet, güven, bir arada yaşama, gelişme, finans krizi ve medyadaki tezahürü, yeniden şekillenen dijital medyanın fırsatları, teknolojinin medya gelişimine etkisi, gazetecilik ve haber odalarının geleceğinin şekillendirilmesi, gibi konular ele alınacak.

Pekin'deki zirvenin başkanlığını Çin'in resmi haber ajansı Xinhua'nın Başkanı Li Congjun yapacak. Zirveye News Corporation Başkanı Rupert Murdoch, AP Başkanı Thomas Curley, Reuters Editör Başkanı David Schlesinger, Rus İtar-Tass Genel Direktörü Vitaly Nikitich Ignatenko, Japon Kyodo Haber Ajansı Başkanı Satoshi Ishikawa, BBC Direktörü Richard Sambrook ve Google Başkan Yardımcısı Jonh Liu gibi isimler katılıyor.

Cumartesi günü ise zirvede, panel başkanları raporlarını sunacak ve başkan ve zirvenin başkan ve yardımcıları bir araya gelecek. Zirveye 100'den fazla uluslararası medya kuruluşunun temsilcisi ve 40 Çinli medya kuruluşundan 300 kişi katılacak.

Cihan