Dünyanın en büyük ekonomisi ABD'de, işsizlik oranının gelecek yılın sonuna kadar yüzde 10,5'e çıkabileceği belirtildi.

Goldman Sachs ekonomisti Andrew Tilton yaptığı açıklamada, 60 yılın en kötü resesyonunda toparlanmaya çalışan ABD'deki işsizlik oranının 2010 yılı sonuna kadar muhtemelen yüzde 10,5'e yükseleceğini belirtti.

Tilton, ''Ekonomi ve istihdam piyasası çok güçlü biçimde toparlanacağını gösterse bile bu seviyedeki işsizlik oranının normale dönmesi yıllar alacak. Finansal kriz ve resesyon ABD istihdam piyasası için bir felaket'' dedi.

Şu andaki işsizlik seviyelerinin ekonomik ve siyasi olarak kabul edilemeyeceğini belirten Tilton, ''2010 yılının sonunda istihdam piyasasının durumu, orta vadedeki Kongre seçimlerinde muhtemelen önemli bir unsur olacak. Berbat durumdaki istihdam piyasası bir süre ekonomistlerin ve siyasetçilerin odak noktası olacak'' ifadesini kullandı.

Geçen ay yüzde 9,8'e ulaşan işsizlik oranı, 1983 yılından bu yana en yüksek seviyesine çıktı. Eylül ayında istihdamdaki kayıplarla birlikte resesyonun başladığı Aralık 2007'den bu yana işsiz sayısı 7,2 milyona yükselerek, 1929 yılındaki Büyük Buhran'dan bu yana en yüksek seviyesine ulaştı.

ABD Başkanı Barack Obama, bu ay başında, büyümeyi teşvik için ek önlemler bulmaya çalıştığını söylemişti. ABD Merkez Bankası (FED) Başkanı Ben Bernanke de, 1 Ekim'de, ekonomideki büyümenin işsizliği önemli oranda indirmek için yeterli olmadığını açıklamıştı.

Yüksek işsizlik oranı nedeniyle FED'in, yüzde 0-0,25 aralığındaki faiz oranını gelecek yıl değiştirmeyeceği tahmin ediliyor.

AA