Kazakistan ile ABD arasında enerji alanında ortak eylem planı uygulanması kararı alındı.

Kazakistan Enerji ve Mineral Kaynaklar Bakanı Sauat Mynbayev ile ABD Enerjiden Sorumlu Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Poneman arasında imzalanan anlaşma ile iki ülke enerji alanında ortak çalışmaya karar verdi.

İmza töreninin ardından bir basın açıklaması yapan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Daniel Poneman, ''Çalışmalarımız iki ülke arasındaki iyi ilişkilerin bir işaretidir. Bizim ilişkilerimiz ortak çıkarlar üzerine kuruludur. Bu nedenle de birbirimizi ortak eylemler konusunda teşvik ediyoruz'' dedi.

Nükleer güvenlik, nükleer enerji, petrol, yenilenebilir enerji, enerji verimliliği ve gaz sektörü ile elektrik üretimi konusunda ortak eylem planı belirlediklerini anlatan Poneman, ''Nükleer güvenlik ve nükleer enerji çok hassas konular. Nükleer güvenlik ve nükleer silahlanmamanın yayılması konusunda aynı şekilde düşünüyoruz. Bunun için uluslararası önlemler ve ihracat kontrollerinin yapılması gerekiyor. Bu konular da ortak bildiride yer aldı'' diye konuştu.

Poneman, ABD'nin bilimsel olarak Kazakistan'ın nükleer teknolojisini geliştirmesine katkıda bulunacağını, bu konuda deneyimlerini aktaracağını da vurguladı.

Amerika Birleşik Devletleri ve Kazakistan sanayi sektöründe enerji verimliliğini teşvik etmek için çalışmaya niyetli olduklarını da bildirdi.

Haber: AA

Fotograf:AA