Ülkemizde ilk kez düzenlenecek olan Türk - Latin Amerika ve Karayipler Forumu’na bölge ülkelerinden çok sayıda devlet adamı, akademisyen, yazar, sanatçı, iş adamı, uzman ve diplomatik temsilci katılıyor.

Forumda "Sosyoekonomik İş Birliği ve Kültürel Etkileşim" konuları konuşulacak.

TASAM (Türk Asya Stratejik Araştırmalar Merkezi) ve TUKLAD (Karayipler ve Latin Amerika Ticaret Derneği) iş birliği ve organizasyonunda Bahçeşehir Üniversitesi’nin ev sahipliğinde İstanbul’da Bahçeşehir Üniversitesi Beşiktaş Yerleşkesi Fazıl Say Salonu’nda düzenlenecek olan “Türk - Latin Amerika ve Karayipler Forumu”nun teması "Sosyoekonomik İş Birliği ve Kültürel Etkileşim" olarak belirlendi.

8-11 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul’da gerçekleştirilecek forumun katılımcıları arasında; Halen başkanlığını dışişleri eski bakanı Fernando SOLANO’nun yürüttüğü ve Meksika Büyükelçiliğimizin de üyesi olduğu COMEXI’nin direktörü Aurora ADAME, Venezuela Latin Amerika ve Karayipler Tarih Araştırmaları Merkez Müdürü, Tarih Kurumu (1992) ile "Silvio Zavala" Amerika Sömürge Dönemi Kıta Ödülü (1995) sahibi, 1999 Venezuela Kurucu Meclis üyesi Prof. Dr. Reinaldo ROJAS, Yazar Dr. Esteban Emilio MOSONYI, yazar Prof. Dr. Mazhar AL-SHEREIDAH, İslam Tarihi ve Kültürü, İslam ve Latin Amerika konularında çok çeşitli kitapların editörü Meksika’lı Prof. Dr. Hernán G. H. TABOADA, yine Meksika’dan Prof. Dr. Adalberto Santana HERNANDEZ, Arjantin Dışişleri Bakanlığı’ndan Patricia SALOMONE, Arjantin’in eski Suudi Arabistan Büyükelçisi Luis Domingo MENDIOLA, ve Londra Westminster Üniversitesi Öğretim Görevlisi Dr. Celia SZUSTERMAN gibi isimler bulunuyor.

St. Kitts and Nevis Federasyonu Maliye Bakanı Dr. Timothy S. HARRIS, Grenada Maliye Bakanı Nazım BURKE ve Doğu Karayipler Örgütü Genel Direktörü Dr. Len ISHMAEL Forum’a açılış konuşmalarını yaparak katılacaklar.

Türk - Latin Amerika ve Karayipler Forumu’nun amacı ile ilgili olarak yaptığı açıklamada TASAM Başkanı Süleyman ŞENSOY “Türkiye’nin çok boyutlu dış politika açılımının bir parçası olarak Latin Amerika ve Karayipler ile ilişkilerin geliştirilmesi ve sağlam bir temelde ilerlemesi için ekonomik, sosyal ve kültürel potansiyellerin karşılıklı tanıtılmasına, sivil ve resmi ilgili kurumların, kanaat önderlerinin daha yoğun iş birliği, etkileşim ve iletişimine gereksinim duyulmaktadır” dedi.

Şensoy: LAK Bölgesinde Ciddi Bir Potansiyel Var

Türk - Latin Amerika ve Karayipler Forumu’nun söz konusu gereksinimin karşılanması ve iş birliği sürecinin güçlü bir ivme ile yükselmesine katkı amacıyla planlandığını dile getiren Başkan Şensoy  “LAK Bölgesi’nde yer alan irili-ufaklı 33 ülkenin her biriyle ilişkilerimiz çeşitli alanlarda şu veya bu ölçekte gelişmekte ve ticaret rakamlarımız bu gelişmeler paralelinde giderek büyümektedir.

Bölge ile toplam ticaretimiz 2000’li yılların başında 1 milyar Doların altındayken, izleyen yıllardaki büyüme istikrarlı bir seyir izlemiş ve 2006 yılında 3.1, 2007 yılında 4.3 ve nihayetinde 2008 yılında takriben 5.6 milyar Dolar düzeyine ulaşmıştır. Cumhuriyetimizin 100. Yılı olan 2023 perspektifinde bölge ile 40 ila 70 milyar dolar aralığına ulaşabilecek reel dış ticaret potansiyeli mevcuttur. Ülkemiz ile bölge ülkeleri arasında yalnızca ticaret alanında değil bilinenin aksine siyasî, sosyal ve kültürel olarak tarihten gelen güçlü referanslar mevcuttur” dedi.

Kurucuları arasında LAK bölgesinden 16 ülkenin Fahri Başkonsolos ve Konsoloslarının yer aldığı TUKLAD (Karayipler ve Latin Amerika Ticaret Derneği) ve Türkiye Brezilya İş Konseyi Başkanı Aykut EKEN ise Forum’a Latin Amerika ve Karayipler ülkelerinden çok sayıda devlet adamı, sanatçı, iş adamı, uzman ve diplomatik temsilcinin katılacağını, bölgeye yönelik geçmişte çok sayıda çalışmaya imza attıklarını ve böylesine stratejik ve tarihî bir açılımı TASAM’la birlikte gerçekleştiriyor olmaktan da büyük mutluluk duyduğunu söyledi.

8-11 Ekim 2009 tarihlerinde İstanbul Bahçeşehir Üniversitesi Boğaziçi salonunda yapılacak olan Türk - Latin Amerika ve Karayipler Forumu’nda “LAK Bölgesinde Ekonomik Dönüşüm Kalkınma ve İş Birliği”, “Tarım ve Kalkınma”, “Eğitim ve Sağlık”, “Kültür, Turizm ve Çevre”, Medya ve İletişim”, “LAK Bölgesinin Uluslararası Konjonktürde Artan Önemi” ana başlıkları altındaki konular konuşulacak. Ayrıca Latin müziğini,  mutfağını Türkiye ile buluşturacak etkinlikler ve Ortaköy Meydanında halka açık bir müzikal gösteri gerçekleştirilecek.