Amerika'da para piyasasına yeni bir İslami fon katılacak. Amerikan Florentz şirketi tarafından kurulacak bu fonla Amerikan borsasında İslami unsur seçeneklerinin artırılması hedefleniyor. İlgili makamların onayını bekleyen fon 2010 yılının ilk çeyreğinde dolaşıma girecek. Amerikan Florentz Yatırım Fonu Şirketi icra müdürü, ticari payları önümüzdeki yıl borsada dolaşıma girecek İslami bir fon kurmayı planladıklarını açıkladı.

Şirket bu sunumla, dünyanın en büyük ekonomisi sayılan Amerikan ekonomisinde İslami unsur seçenekleri aralığını genişletmeyi hedefliyor.

Şirketin icra müdür Said Hamidanşi şöyle dedi; ''düzenleyici makamların onayını bekleyen bu fon, yatırımlar için bir ölçüt olarak büyük ve orta düzeyli İslami şirketlerin performanslarını değerlendiren Financial Times'in endekslerini ölçüt olarak alacak.

Hamidanşi fonun hedef kitlesinin Amerika'daki, Güney Doğu Asya, Körfez Yardımlaşma Konseyi ülkeleri olacağını açıkladı. Fonun 2010 yılının ilk çeyreğinde başlatılması bekleniyor.

Hamidanşi, İslam dünyasındaki ve Amerika'daki çarşıların hizmet eksikliği yaşadığını ifade etti.

Financial Times'in İslami varlık endeksi Dow Jones Industrial Average'deki %8'lik artışa kıyasla şu ana kadar bu yıl yüzde 13 oranında artış gösterdi. (Dow Jones Industrial Average, Amerikan borsası hisse senetleri göstergelerinden biridir).

Amerika'da ilk İslami funu başlatan geçen Temmuz ayında Yatırım Danışmanlık Şirketi Javelin Management an Investment olmuştu.

Bu fon, Amerika dışında 100 İslami hisse performansını ölçen Dow Jones Industrial Average'nin İslami ülke çarşıları endekslerini kendisine ölçüt olarak alıyor.