İngiliz bankacılık devi HSBC'nin Başkanı (CEO) Stephen Green, ''tüm bankacılık sektörünün dünyaya özür borcu olduğunu'' söyledi.

Green, ''BBC World Business Report'' adlı programda yaptığı açıklamada, bankacıların kamunun zihnindeki algılanışlarını düzeltmek amacıyla kültür değişimine ihtiyaçları olduğunu ifade etti.

IMF-Dünya Bankası Yıllık Toplantıları için İstanbul'da bulunan Green, dünyanın bankalar olmadan yapamayacağını, ancak bankacıların da küresel ekonomiyi sallayan finans krizinden çıkarması gerekli dersler olduğunu belirtti.

Green, ''Bankacılık sektörünün toptan finans krizi konusunda dünyaya özür borcu var. Ayrıca ders çıkaracağı konusunda dünyaya söz verme borcu var. Bankaların yöneticilerinin en önemli görevi etik ve dürüstlük kültürünü geliştirmektir'' dedi.

Bankacılık sektöründe düzenleyici kuralların artırılmasını ''kaçınılmaz'' olarak değerlendiren Green, sektörün, daha önceye göre ''likiditeye daha fazla dikkat etmeye'' ihtiyaç olduğunu ifade etti.

Londra'nın önemli bir finans merkezi olarak güvenli olduğunu, ancak Asya'nın gelişmesi nedeniyle pazar payını kaybettiğini bildiren Green, HSBC'nin merkezini Londra'dan Hong Kong'a taşıma kararının, Londra'ya sırtını döndüğü anlamına gelmediğini kaydetti.

Green, ''İşlerimizin üçte ikisi Asya'da. Dünya ekonomisinin cazibe merkezinin değiştiğini düşünüyoruz'' diye konuştu.

AA